{"vars":{{"pageTitle":"Zarządzający funduszami hedgingowymi mogą trafić na listę zawodów zagrożonych. "Regularnie przegrywają z rynkiem"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcje","fundusze-hedgingowe","fundusze-inwestycyjne","inwestowanie","wall-street"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"27 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59043}} }
300Gospodarka.pl

Zarządzający funduszami hedgingowymi mogą trafić na listę zawodów zagrożonych. „Regularnie przegrywają z rynkiem”

Zarządzający funduszami hedgingowymi typu long-short equity wkrótce mogą trafić na listę zagrożonych zawodów. Powodem słabe wyniki i brak kompetencji wśród młodszego pokolenia finansistów.

Strategia long-short equity polega na nabywaniu akcji i jednocześnie krótkiej sprzedaży akcji, która ma na celu redukcję ekspozycji na ryzyko. Jest ona jedną z najczęściej stosowanych strategii przez fundusze hedgingowe.

Jak pisze Bossa.pl, powodem zagrożenia nie będzie postęp technologiczny, tylko działania banków centralnych, w tym przede wszystkim amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Jak wynika z informacji Bloomberga, kilka dużych funduszy tego typu już zakończyło swoją działalność.

Istnieją dwie podstawowe przyczyny zamknięć funduszy hedgingowych typu long-short equity.

Pierwsza to relatywnie słabe stopy zwrotu, druga to demografia.

Duża część uznanych na rynku zarządzających to ludzie w podeszłym wieku i wobec dosyć niesprzyjających okoliczności rynkowych, podejmują oni decyzję o przejściu na emeryturę. A że w znaczącej przewadze są to ludzie zamożni, wybór ten przychodzi im z pewną łatwością.

Dodatkowo, połowa zarządzających funduszami hedgingowymi ma mniej niż siedem lat doświadczenia i niema praktycznego pojęcia o inwestowaniu w czasach kryzysu. Marcowe tąpnięcie na giełdach przeraziło część zarządzających, wycofali oni pieniądze z rynku i nie powrócili z nimi gdy amerykański bank centralny ogłosił programy wsparcia gospodarki, czym rozhulał hossę na Wall Street. To również nie wpływa pozytywnie na postrzeganie branży.

Jak widać na poniższej grafice, w ujęciu historycznym segment long-short equity przegrywał z amerykańskim indeksem szerokiego rynku S&P 500 w każdym z ostatnich 10 lat.

Jak wynika z informacji dostępnych na blogu Bossa.pl, segment long-short equity skupia aż 28 proc. wszystkich aktywów funduszy hedgingowych szacowanych na 3 biliony dolarów.

W związku z miernymi wynikami i nie najlepszą pozycją marketingową, duża część tego kapitału może zostać skierowana w inne segmenty rynku finansowego, jak chociażby fundusze pasywne.

Czytaj także:

Podróż w stronę słońca: Polska goni Europę, a giełdowe spółki fotowoltaiczne kwitną