{"vars":{{"pageTitle":"Transport zbiorowy daleko na liście samorządowych inwestycji. Priorytet to budowa dróg","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","drogi","inwestycje","jst","najnowsze","transport","transport-zbiorowy","wykluczenie-komunikacyjne"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"7 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":393428}} }
300Gospodarka.pl

Transport zbiorowy daleko na liście samorządowych inwestycji. Priorytet to budowa dróg

Aż jedna trzecia wszystkich wydatków polskich samorządów na inwestycje w zeszłym roku poszła na infrastrukturę drogową. To więcej, niż łącznie samorządy wydały na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, turystykę, sport, kulturę i transport zbiorowy.

W co inwestują jednostki samorządu terytorialnego? Przede wszystkim w drogi. Tak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). BGK przedstawił je przy okazji publikacji wyników ankiety swojego Departamentu Badań i Analiz na temat aspektu zrównoważonego rozwoju w samorządowych inwestycjach

16 mld zł na drogi

W strukturze inwestycji polskich samorządów dominują projekty drogowe – podaje BGK. W 2021 r. wydatki samorządów na takie projekty wyniosły aż 15,9 mld zł. To jedna trzecia wszystkich wydatków na inwestycje, poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jak podaje BGK, wartość inwestycji drogowych była wyższa niż suma wydatków na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną (5,8 mld zł), turystykę, sport i kulturę (5,7 mld zł) oraz na transport zbiorowy (3,9 mld zł). Z danych banku wynika więc, że samorządy na drogi wydały ponad cztery razy więcej, niż na komunikację publiczną.

Co więcej, to właśnie poziom inwestycji w infrastrukturę przedstawiciele samorządów uznają za niedostateczne. Wskazało tak 77 proc. samorządów.


Czytaj też: Wykluczenie komunikacyjne. Do tych miejscowości nie dojeżdża żaden autobus


Mniejsze potrzeby inwestycyjne samorządy sygnalizują w takich obszarach jak gospodarka odpadami (45 proc.), ciepłownictwo (40 proc.) i transport zbiorowy (39 proc.) – podaje BGK.

Wydatki na inwestycje wzrosły

Jeśli chodzi o poziom wydatków inwestycyjnych w bieżącym roku, to w pierwszej połowie 2022 był on wyższy, niż w 2021. Dynamika wydatków inwestycyjnych w tym okresie wyniosła 26,3 proc. rok do rok, podaje bank. Dodatkowo większość samorządów spodziewa się jej przyspieszenia w drugiej połowie roku.

Inwestycje rosną pomimo spadającej nadwyżki operacyjnej, pozostającej do dyspozycji samorządów.. W pierwszej połowie 2022 roku relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów bieżących samorządów wynosiła 12,8 proc. Była więc mniejsza niż średnia z lat ubiegłych.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez BGK, samorządowe inwestycje są finansowane głównie ze środków własnych JST. W ten sposób finansowana jest ponad jedna trzecia (36,7 proc.) inwestycji. W 22 proc. wydatki na inwestycje samorządy pokrywają ze środków europejskich. Ok. 10 proc. wydatków samorządy finansują kredytami.

Samorządy spodziewają się też wyraźnego wzrostu znaczenia dotacji z budżetu państwa – ich udział w całkowitym finansowaniu inwestycji w 2021 r. wynosił 14,5 proc.