Komisja Europejska przedłużyła stosowanie nadzwyczajnych zabezpieczeń przewidzianych w rozporządzeniu w sprawie autonomicznych środków handlowych w odniesieniu do importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika, podała Komisja.
Celem środków jest zniwelowanie logistycznych zatorów występujących w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji, a dotyczących tych produktów. Ograniczenia w imporcie będą obowiązywać do 15 września zamiast – jak zdecydowano wcześniej – do 5 czerwca 2023 r.
Wąskie logistyczne gardła
– UE wycofuje do 15 września 2023 r. nadzwyczajne i tymczasowe środki zapobiegawcze przyjęte 2 maja 2023 r. w odniesieniu do przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika z Ukrainy w ramach nadzwyczajnych środków ochronnych określonych w rozporządzeniu w sprawie autonomicznych środków handlowych. Zakres tych środków został dodatkowo zmniejszony z 17 do 6 linii taryfowych dla 4 objętych nimi produktów – podano.
– Te tymczasowe i ukierunkowane środki zostały przyjęte ze względu na wąskie gardła logistyczne dotyczące tych produktów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji oraz pod warunkiem, że państwa członkowskie nie utrzymają żadnych środków ograniczających. Stopniowe wycofywanie pozwoli na wprowadzenie znaczących ulepszeń w Pasach Solidarności i sprostanie wyzwaniom związanym z wydostaniem ukraińskiego zboża z kraju podczas tych zbiorów – czytamy w komunikacie.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Środki te są nadal konieczne przez ograniczony czas, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności związane z poważnymi wąskimi gardłami logistycznymi i ograniczoną zdolnością magazynowania zboża przed sezonem zbiorów w pięciu państwach członkowskich.
Zgodnie z ustaleniami utworzono wspólną platformę koordynacyjną w celu koordynacji wysiłków Komisji, Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, a także Ukrainy w celu poprawy przepływu handlu między Unią a Ukrainą, w tym tranzytu produktów rolnych wzdłuż korytarzy, wskazano także.
Polecamy również:
- Waldemar Buda o inflacji i zbożu z Ukrainy. Rozmawiamy z ministrem rozwoju i technologii [WIDEO]
- Eksport zboża to dobry interes. Ale to nie budżet Ukrainy na nim zarabiał
- Zielone światło dla blokady produktów z Ukrainy. Ale UE zgadza się tylko na cztery zboża
- Zboże jest tanie, a co z cenami chleba? Eksperci nie mają dobrych informacji