{"vars":{{"pageTitle":"Zgłoszenia do "Czystego Powietrza" wydłużone. Gminy mogą liczyć na większe wsparcie niż dotąd","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["czyste-powietrze","gmina","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","nfosigw","polska","smog"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"1 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":98144}} }
300Gospodarka.pl

Zgłoszenia do „Czystego Powietrza” wydłużone. Gminy mogą liczyć na większe wsparcie niż dotąd

 Do końca marca 2021 roku gminy mogą zgłaszać chęć udziału w programie „Czyste Powietrze”.

Teraz program uwzględnia nowe bonusy dla gmin. Samorządy będą korzystać z pakietu startowego na uruchomienie punktu informacyjno-konsultacyjnego i podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski.

Premiowane będą też gminy, które złożą najwięcej wniosków o wsparcie wymiany źródła ciepła.


Czytaj też: Prawie połowa Polaków mylnie uważa, że „ekogroszek” jest ekologiczny. Fundacja naciska na zmianę nazwy


Łączny budżet zachęt Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to ponad 100 mln zł.

Program obejmuje:

Wydłużony termin zgłoszeń dla gmin to wyjście naprzeciw potrzebom samorządów, które jeszcze nie zdążyły zgłosić się do programu „Czyste Powietrze”. W tym celu – do końca marca – gmina musi zgłosić się na piśmie do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Nie ma wzoru pisma, wystarczy krótka, podpisana informacja na ten temat – informuje ministerstwo.

Gminy, które już przystąpiły do programu „Czyste Powietrze” nie muszą robić nic dodatkowego. Po prostu otrzymają z wfośigw propozycję aneksu do podpisanego już porozumienia.

Nowe porozumienia będą zawierane przez wfośigw do końca maja 2021 roku.

Więcej informacji na stronie „Czyste Powietrze”.

Luty dawniej oznaczał „srogi, mroźny”. Tymczasem w 2021 pobiliśmy rekordy ciepła w Polsce: 22°C