{"vars":{{"pageTitle":"Zielona, ale sprawiedliwa transformacja. Co umowa koalicyjna mówi o ochronie klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","energetyka","klimat","main","najnowsze","ochrona-srodowiska","rzad","transformacja-energetyczna","umowa-koalicyjna","wybory2023"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"10 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":624338}} }
300Gospodarka.pl

Zielona, ale sprawiedliwa transformacja. Co umowa koalicyjna mówi o ochronie klimatu

Politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy chcą przyspieszenia zielonej transformacji energetycznej, przy zachowaniu jej sprawiedliwego charakteru, wynika z umowy koalicyjnej. Zawarto w niej także postulaty poprawy jakości powietrza i ochrony przyrody.

Ugrupowania koalicyjne zgadzają się co do wyzwania, jakim jest kryzys klimatyczny, i co do wpływu człowieka na zmiany klimatu. Chcą współpracować na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz ograniczenia ich wpływu na życie mieszkańców Polski.

Przyspieszenie transformacji

W szczególności, strony Koalicji są zdeterminowane do przyspieszenia zielonej transformacji energetycznej. Stworzymy stabilne prawo wspomagające sprawiedliwą transformację energetyczną poprzez budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego – czytamy w umowie.

Podkreślono także rolę czystej i taniej energii w zapewnieniu Polsce konkurencyjności.

Partie koalicyjne chcą zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej. Ma to być możliwe dzięki “uwolnieniu potencjału” lądowej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki i biogazowni.

Jednocześnie opracujemy założenia dla spójnego programu rozwoju energetyki jądrowej oraz precyzyjnie określimy sposób jego finansowania. Naszym celem jest również modernizacja i rozbudowa sieci przesyłowych i dystrybucyjnych – czytamy dalej.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Finansowanie tych przedsięwzięć ma pochodzić między innymi ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Koalicja deklarowała już wcześniej jego odblokowanie.

W planach jest też przeznaczenie wszystkich wpływów z systemu handlu emisjami ETS na inwestycje w transformację energetyczną.

Ochrona odbiorców energii

Koalicja deklaruje, że zapewni niskie ceny energii gospodarstwom domowym i firmom. Ma to być możliwe w ramach mechanizmów rynkowych. Jednym z fundamentów rynku ma być energetyka prosumencka.

Potwierdzamy wolę dialogu i respektowania ustaleń zawartych ze stroną społeczną. Zadbamy o sprawiedliwą transformację, uwzględniającą bezpieczeństwo pracowników sektora energetycznego. Istotnym elementem transformacji będzie walka z ubóstwem energetycznym – deklarują także politycy.

Dbałość o środowisko

W umowie znalazły się też zapisy dotyczące poprawy jakości powietrza i innych aspektów środowiskowych.

Będziemy walczyć ze smogiem m.in. poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Wprowadzimy niezbędne zmiany w programie Czyste Powietrze – czytamy.

Wśród postulatów jest też likwidacja nielegalnych składowisk toksycznych odpadów, monitoring rzek i ich renaturyzacja, wyłączenie 20 proc. najcenniejszych lasów z wycinki czy zakaz spalania drewna w elektrowniach.

Ustanowimy społeczny nadzór nad lasami oraz wdrożymy program odnowy bagien i torfowisk. W porozumieniu z lokalnymi społecznościami zwiększymy powierzchnię parków narodowych – deklarują sygnatariusze umowy.

Czytaj też: