{"vars":{{"pageTitle":"Ziobro: Polska musi odrzucić pakiet klimatyczny, wtedy spadną rachunki za prąd","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-pradu","handel-emisjami-co2","pakiet-klimatyczny","solidarna-polska","zbigniew-ziobro"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"3 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":241305}} }
300Gospodarka.pl

Ziobro: Polska musi odrzucić pakiet klimatyczny, wtedy spadną rachunki za prąd

Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny Fit for 55, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc. – napisał na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc. Za szaleńczą politykę klimatyczną UE odpowiada Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi Donald Tusk” – napisał Ziobro na Twitterze.

Jak dodał, „Solidarna Polska jest za racjonalną ochroną klimatu. Pakietu ruiny nie chcemy!”.

Zbigniew Ziobro jeszcze w grudniu zapowiadał, że zawnioskuje u władz swojej partii, Solidarnej Polski, o wycofanie się kraju z pakietu klimatycznego Unii Europejskiej.

Argumentował, że Polska musi szukać rozwiązań dotyczących ochrony klimatu, ale nie może godzić się na metody prowadzące do „inflacji, drożyzny, zmian w obszarze gospodarczym”.

9 grudnia 2021 roku Sejm przyjął bowiem uchwałę w sprawie wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i podjęcia działań na rzecz reformy.

Alternatywną opcją miałoby być wyłączenie naszego kraju z tego systemu do czasu przeprowadzenia zmian. W ramach reformy obowiązywać miałoby m.in. ustalenie górnej ceny uprawnień do emisji CO2. Projekt uchwały złożyła grupa posłów Solidarnej Polski i Prawa i Sprawiedliwości, a wnioskodawców reprezentuje poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 wprowadzono w 2005 roku. W jego ramach ustalany jest limit emisji danego gazu cieplarnianego.

Tymczasem, jak wyjaśnialiśmy w tym tekście, wycofanie się Polski z rynku handlu emisjami z perspektywy wpływów do budżetu byłoby nieopłacalne. Budżet Polski świetnie zarabia bowiem na uprawnieniach. Według szacunków w 2021 roku wpłynęło do niego ok. 25 mld zł z systemu handlu emisjami.

Dziś 300gospodarka referuje także treść artykułu opublikowanego na łamach Euractiv, gdzie premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia, czemu, jego zdaniem, europejski system handlu emisjami EU ETS wymaga gruntownej reformy. System handlu emisjami również jest narzędziem wprowadzonym w UE, by skłaniać uczestników gospodarki do szybszej dekarbonizacji.

Więcej o pakiecie klimatycznym Unii Europejskiej znanym jako „Fit for 55”, piszemy tutaj:

Fit for 55 – co to jest i co oznacza dla Polski ten nowy zestaw unijnych przepisów?