{"vars":{{"pageTitle":"Złe nastroje w firmach – indeks koniunktury w listopadzie jest najniższy w tym roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","firmy","miesieczny-indeks-koniunktury","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"9 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":395418}} }
300Gospodarka.pl

Złe nastroje w firmach – indeks koniunktury w listopadzie jest najniższy w tym roku

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) w listopadzie spadł względem października o 5,0 pkt. do poziomu 89,7 pkt. – podał PIE. Jak dodano, listopadowa wartość MIK jest najniższym odczytem w 2022 roku.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest wskaźnikiem badającym nastroje polskich przedsiębiorstw. Opracował go Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Poziomem neutralnym MIK jest 100 pkt. Wynik powyżej tej wartości oznacza poprawę koniunktury, a poniżej – jej pogorszenie.

Według PIE, Miesięczny Indeks Koniunktury spadł w listopadzie względem października o 5,0 pkt. do poziomu 89,7 pkt.

To już czwarty z kolei miesiąc, w którym MIK jest poniżej poziomu neutralnego (100,0), co oznacza przewagę nastrojów negatywnych. Listopadowa wartość MIK jest najniższym odczytem w 2022 r. Jest też niższa o 3,3 pkt. od poziomu z lutego br. (93,0 pkt.), tj. miesiąca agresji Rosji na Ukrainę, charakteryzującego się dotąd najniższą w 2022 r. wartością MIK – przekazał PIE.

Jak wskazali analitycy PIE, o niekorzystnym wyniku MIK w listopadowym odczycie zadecydowały negatywne zmiany w sześciu, na siedem obserwowanych, komponentach: wartości sprzedaży, nowych zamówieniach, zatrudnieniu, mocach produkcyjnych, inwestycjach oraz płynności finansowej. Wartości MIK dla tych komponentów są poniżej poziomu neutralnego (100,0). Ponadto w listopadzie nastąpiło pogorszenie odczytu w skali miesiąca w każdym z nich.

Firmy nie mają płynności finansowej

Na uwagę zasługuje trzeci kolejny miesięczny spadek wskaźnika płynności finansowej. Po raz pierwszy w tym roku znalazł się poniżej poziomu neutralnego (91,4 pkt.). Ten odczyt, sugerujący pogarszanie się bieżącej płynności, współbrzmi z wynikami badania NBP dotyczącego sytuacji na rynku kredytowym. Jedynym segmentem, w którym banki spodziewają się wzrostu akcji kredytowej, jest obejmujący kredyty krótkoterminowe dla firm – tłumaczy zastępca dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym Paweł Śliwowski.

Jego zdaniem, niepewność wśród przedsiębiorców potęgują konsekwencje wojny, kryzys energetyczny, problemy podażowe, a także wynikająca z tych czynników wysoka inflacja.

To negatywnie odbija się na deklaracjach dotyczących inwestycji. Ten wskaźnik osiągnął 69,9 pkt., co jest najniższym poziomem odnotowanym w 2022 r. – wskazał.

Według analityków PIE koniunktura słabnie, ale presja płacowa się nasila. PIE podkreśla, że niepokoi wynik listopadowego odczytu dotyczącego w zasadzie wszystkich komponentów MIK, w tym wynagrodzeń, który jako jedyny ma wartość dodatnią (117,1 pkt.) i w którym nastąpił wzrost listopadowego odczytu w porównaniu do października.

Zdaniem PIE nie jest to optymistyczna sytuacja. Oznacza presję pracowników na podnoszenie wynagrodzeń, a to sprawia, że w firmach rosną koszty. Dodatkowo pogarszają się nastroje przedsiębiorców dotycząe wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Skutkuje to negatywną oceną sytuacji ekonomicznej firm – zwrócili uwagę eksperci.

Spadki wskaźników mają wiele przyczyn

Menedżer zespołu analiz makroekonomicznych i rynków finansowych w departamencie badań i analiz Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski wskazał, że listopad przynosi dalsze pogorszenie nastrojów przedsiębiorców.

Duża skala spadku indeksu wskazuje, że zmian nie można łączyć wyłącznie z typowym dla jesieni zmniejszeniem aktywności ekonomicznej, ale z trwalszym pogorszeniem koniunktury – tłumaczy.

Jego zdaniem, tezę o niesezonowych przyczynach spadku MIK potwierdzają szczegółowe dane, także trzy składowe notujące najniższe poziomy w historii badania. Indeks najsłabiej prezentuje się w sektorze usług (pierwsze minimum), natomiast w uzależnionym od warunków atmosferycznych budownictwie skala pogorszenia jest mniejsza.

Regres w usługach jest symptomem problemów ze wzrostem konsumpcji. Przedsiębiorstwa postrzegają osłabienie popytu jako trwałe, o czym świadczą redukcje zatrudnienia (drugie minimum). Wskazuje to, że firmy rozpoczynają poszukiwania źródeł możliwych obniżek kosztów – powiedział Dmitrowski.

Ten proces dopiero się zaczyna i w kolejnych miesiącach można oczekiwać dalszego osłabienia popytu na pracę, zwłaszcza że jednocześnie utrzymuje się presja płacowa, która podbija koszty. Z powyższym współgra coraz gorsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw (trzecie minimum) – przekazał.

MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw. Są to: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa.

Poziomy liczbowe MIK obliczamy na podstawie wyników badań ankietowych. Przeprowadza się je na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych.

Ukraina przejęła akcje pięciu strategicznych przedsiębiorstw