{"vars":{{"pageTitle":"Złoty korzysta na dobrych wskaźnikach i porozumieniu UE. Umocnienie nie potrwa jednak długo","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dolar-amerykanski","euro","forex","frank-szwajcarski","makroekonomia","waluty","zloty"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"21 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":58776}} }
300Gospodarka.pl

Złoty korzysta na dobrych wskaźnikach i porozumieniu UE. Umocnienie nie potrwa jednak długo

Optymizm spowodowany powodzeniem unijnych negocjacji budżetowych oraz lepszymi od oczekiwań danymi z polskiej gospodarki umacniają polską walutę. „Nie potrwa to jednak długo” – prognozują ekonomiści.

Kurs EUR/PLN wynosi we wtorek około 4,43, co jest najniższym poziomem tej pary walutowej od ponad miesiąca. Analitycy wskazują, że mimo szeregu pozytywnych czynników, pole do dalszego umocnienia polskiej waluty jest już ograniczone.

„Pozytywny splot czynników zewnętrznych i wewnętrznych pomaga oczyścić rynek złotego z nawisu pozycji sprzedaży, choć widzimy ograniczone pole do dalszego umocnienia. Wciąż nie znika podstawowa skaza złotego, jaka jest gołębiość Rady Polityki Pieniężnej, niemal zerowe stopy procentowe i zgłaszane przez bank centralny niezadowolenie z siły złotego. Sądzimy, że presja na sprzedaż złotego wróci, kiedy inwestorzy zaczną odnawiać pozycje po lepszych poziomach (4,42-4,43)” – wskazuje Konrad Białas, główny ekonomista Domu Maklerskiego TMS Brokers.

Również zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego, pozytywne zaskoczenie wczorajszymi danymi z kraju i powodzenie unijnych negocjacji co prawda otwiera drogę do dalszego spadku kursu EUR/PLN, ale prawdopodobnie będzie on miał charakter krótkoterminowy.

„W naszej ocenie nie przekroczy on jednak 4,40. (…) na większą aprecjację nie wskazuje polityka NBP, który prawdopodobnie życzyłby sobie powrotu pary ponad 4,50.  W naszej ocenie złoty znów zacznie osłabiać się od przyszłego miesiąca” – prognozują eksperci.

A jak obecnie wyglądają notowania złotego w relacji do innych walut?

W stosunku do amerykańskiego dolara złoty jest najmocniejszy od połowy marca. Obecnie kurs USD/PLN jest w okolicach 3,87. W szczycie osłabienia złotego (pod koniec marca) za jednego dolara trzeba było zapłacić prawie 4,30.

W relacji do franka szwajcarskiego złoty jest najmocniejszy od ponad miesiąca. Kurs CHF/PLN wynosi 4,12. W szczycie osłabienia złotego za jednego franka trzeba było zapłacić prawie 4,36.

Za jednego funta szterlinga trzeba dziś zapłacić 4,92 zł, w szczycie osłabienia złotego kurs GBP/PLN wynosił prawie 5,25.

Czytaj także:

Reelekcja Dudy umocni polską walutę, ale utrudni negocjacje budżetowe z UE – Bank Millennium