Nie ma powodu, by przesadnie obawiać się o polską walutę, uważa wiceminister finansów Artur Soboń. W jego ocenie „po okresie turbulencji” złoty wróci „do ścieżki, w której wzmacniał swoją wartość w stosunku do innych walut”.
– Zawsze tutaj ostrożnym być trzeba, ale nie, nie widzę powodu, żebyśmy się dzisiaj o polską walutę mieli przesadnie obawiać – powiedział Soboń w Polskim Radiu.
– Ona pokazała swoją siłę, od początku roku była tą walutą, która najszybciej rosła w regionie – dodał.
Zastrzegł, że trzeba być ostrożnym, bo Polska nie jest państwem „wyizolowanym z sytuacji zewnętrznej”.
– Wiem, że ostatnie dni to jest oczywiście ten okres turbulencji, ale mam nadzieję, że on będzie szybko za nami i polski złoty wróci do tej ścieżki, którą znamy przez pierwsze półrocze tego roku, czyli ścieżki, w której złoty wzmacniał swoją wartość w stosunku do innych walut – powiedział.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
W środę 6 września Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej do 6 proc. Konsensus rynkowy wynosił 25 pb. Po obniżce stóp złoty zaczął tracić na wartości względem dolara i euro.
Była to pierwsza zmiana poziomu stóp procentowych NBP od września 2022 r. Wcześniej RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Dziś na Twitterze (X) Artur Soboń zwrócił uwagę na to, że kurs złotego względem euro w granicach 4,40-4,60 wspiera eksport, a jednocześnie przyczynia się do spadku inflacji.
Co więcej, napisał, że stabilność polskiej waluty jest dla rządu bardzo ważna. Dodał, że polska gospodarka ma silne fundamenty, a rząd pokazał po swoich działaniach w 2022 roku, że ma narzędzia takie jak czasowe obniżenie płynności.
stabilny zloty jest dla rzadu bardzo ważny, poziom złotego między 4,40 – 4,60 do wspiera eksport a z drugiej strony spadek inflacji, gospodarka PL ma silne fundamenty a rząd pokazał w 2022, że ma narzędzia, https://t.co/GRwtMTKUYQ. czasowe obniżenie płynności. — Artur Soboń (@sobonartur) September 13, 2023
Czytaj także:
- Kotecki: Mam nadzieję, że w październiku RPP nie podejmie kolejnych złych decyzji w sprawie stóp
- Członkini RPP ostrzega: Nie ma przesłanek by mówić, że inflacja w Polsce jest pod kontrolą
- Cud na stacjach, czyli ropa drożeje, a benzyna w Polsce staniała. W tle walka o niską inflację
- Potężny spadek WIBOR-u po obniżce stóp procentowych NBP. Raty kredytów w dół