{"vars":{{"pageTitle":"Zmiany klimatyczne oznaczają koniec dobrobytu. Szkody porównywalne do strat wojennych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","emisje-co2","globalne-ocieplenie","klimat","main","najnowsze","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"21 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709854}} }
300Gospodarka.pl

Zmiany klimatyczne oznaczają koniec dobrobytu. Szkody porównywalne do strat wojennych

Ekonomiczne straty spowodowane zmianami klimatycznymi są sześć razy większe niż wcześniej przypuszczano. Według naukowców, wzrost globalnej temperatury o 1 stopień Celsjusza prowadzi do spadku światowego produktu krajowego brutto (PKB) o 12 proc. Straty te są znacznie wyższe od wcześniejszych szacunków.

Świat już ocieplił się o ponad 1 stopień Celsjusza od czasów przedindustrialnych. Wielu klimatologów sądzi, że do końca tego stulecia temperatura wzrośnie nawet o 3 stopnie Celsjusza. Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Northwestern University pokazują, że taki wzrost temperatury spowoduje ogromne straty ekonomiczne. Według nich wzrost temperatury o 3 stopnie doprowadzi do spadków produkcji, kapitału i konsumpcji przekraczających 50 proc. do 2100 roku. Taki przebieg wydarzeń przypomina ekonomiczne zniszczenia spowodowane permanentną wojną.


Zobacz też: Zmiany klimatu martwią Polaków. Ale Zielony Ład chcą poprawiać


Drastyczny spadek dobrobytu

Autorzy badania ostrzegają, że pod koniec tego stulecia ludzie mogą być o 50 proc. biedniejsi, niż byliby, gdyby nie doszło do zmian klimatu. W dodatku skutki zmian są odczuwalne już teraz. Według badaczy siła nabywcza byłaby obecnie o 37 proc. wyższa, gdyby nie globalne ocieplenie obserwowane w ciągu ostatnich 50 lat.

Ponadto, nowe badania wyznaczają znacznie wyższe szacunki strat ekonomicznych niż wcześniejsze analizy. Według naukowców społeczne koszty emisji  dwutlenku węgla wynoszą 1056 dolarów za tonę. Szacunki Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wynoszą około 190 dolarów za tonę. Tak wielka różnica w szacunkach wynika z wzięcia pod uwagę licznych skutków zmian klimatu, a nie tylko lokalnych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Badania wykazały, że wpływ kryzysu klimatycznego na gospodarkę będzie jednolity na całym świecie, choć kraje o niższych dochodach będą startować z niższego poziomu bogactwa. To z kolei powinno skłonić bogatsze kraje do działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co leży w ich własnym interesie ekonomicznym.

Nawet przy znaczących redukcjach emisji, zmiany klimatyczne będą miały duży koszt ekonomiczny. Jeśli globalne ocieplenie zostanie ograniczone do niewiele ponad 1,5 stopnia Celsjusza do końca stulecia to straty PKB wyniosą około 15 proc.

Czytaj także: