{"vars":{{"pageTitle":"Znamy wyniki II edycji konkursu dla pracodawców „Fair to Women”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera","news"],"pageAttributes":["fair-to-women","kobiety","kobiety-na-rynku-pracy","main","material-partnera","praca"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"1 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":311557}} }
300Gospodarka.pl

Znamy wyniki II edycji konkursu dla pracodawców „Fair to Women”

Równość płac, programy wspierające łączenie życia prywatnego i zawodowego, udział kobiet na stanowiskach kierowniczych, równościowa kultura organizacyjna – to najważniejsze tematy, na jakie zwracała uwagę kapituła konkursu wyłaniając laureatów.

Kobiety są bardzo niedoreprezentowane w wyższych partiach hierarchii firm, mimo, że mają odpowiednie lub lepsze wykształcenie, również w zawodach tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn. Jest to wynikiem wielu czynników, które można i należy zmieniać. Równość płci, a przez to równość szans powinna dzisiaj być postrzegana jako cel strategiczny i operacyjny w taki sam sposób, jak prawa pracownicze i zrównoważony rozwój – mówi Monika Fill, prezes Fundacji Vox Feminae, organizatora konkursu.

Jak dodaje, konkurs Fair to Women ma motywować pracodawców, ale również – dawać kobietom podstawę do dyskusji o równych szansach dla kobiet w pracy.

Sytuacja kobiet na rynku pracy zależy nie tylko od prawodawcy, ale przede wszystkim od pracodawców. Dlatego wyróżniając firmy w konkursie Fair to Women zależy nam na nagrodzeniu tych organizacji, które robią najwięcej dla kobiet w obszarze budowania równego, sprawiedliwego i przyjaznego środowiska pracy – mówi Katarzyna Komorowska, partnerka PwC Polska, liderka zespołu People & Organization.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest kierowany do średnich i dużych przedsiębiorstw. Mogą do niego przystąpić firmy, które prowadzą działalność na terenie Polski. W konkursie oceniane są wszelkie rozwiązania wychodzące poza obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów prawa. Firmy ubiegające się̨ o wyróżnienie muszą wykazać, że podejmowane przez nich działania mają charakter stały i kompleksowy.

Oceny nadesłanych zgłoszeń i wyboru laureatów dokonuje kapituła konkursu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele organizatora i partnerów konkursu: