{"vars":{{"pageTitle":"Firmy energetyczne nie będą już musiały sprzedawać energii przez giełdę. Rząd ma projekt ustawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-elektryczna","handel","najnowsze","obligo-gieldowe","towarowa-gielda-energii","ustawa"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"28 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":361321}} }
300Gospodarka.pl

Firmy energetyczne nie będą już musiały sprzedawać energii przez giełdę. Rząd ma projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który zakłada m.in. zniesienie obliga giełdowego, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Projekt trafił już do Sejmu.

Rząd chce zagwarantować adekwatne instrumenty regulacyjne, które zapewnią uczestnikom rynku maksymalną możliwą swobodę w realizacji indywidualnych strategii biznesowych. Projektowane zmiany obejmują zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej, poprzez giełdę energii, oraz zaostrzają odpowiedzialność w zakresie manipulacji na rynku energii elektrycznej.

W perspektywie przeobrażeń na rynku energii elektrycznej dalsze stosowanie obliga giełdowego stanowiłoby istotny czynnik ograniczający efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw energetycznych.

Dlaczego rząd chce zmian?

Celem proponowanej nowelizacji jest zapewnienie, przedsiębiorstwom wytwarzającym energię elektryczną, swobody w zakresie wyboru sposobu sprzedaży wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Projekt nie wprowadza zakazu handlu na giełdzie energii, ale wprowadza szerszy wachlarz możliwości sprzedaży energii elektrycznej. Handel na giełdzie w dalszym ciągu będzie się odbywał, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej.

– Dziś obligo wprowadza duże problemy płynności na rynku. Projektowane zmiany mają na celu optymalizację, przez przedsiębiorstwa energetyczne, kosztów sprzedaży energii elektrycznej. Będzie to możliwe dzięki ograniczeniu kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczeń oraz depozytów, których obowiązek utrzymania wiąże się z obrotem giełdowym – podało Centrum Informacyjne Rządu.

Przedmiotowa nowelizacja jest jednym ze sposobów na umożliwienie odbiorcom końcowym uzyskania dostępu do tańszych ofert sprzedaży energii elektrycznej, którą wytwórcy mogą oferować w kontraktach dwustronnych, wskazano.

Proponowane rozwiązania:

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Fundusz covidowy sfinansuje zamrożenie cen prądu. Rząd określa z góry, ile wyda pieniędzy