{"vars":{{"pageTitle":"Znów śnięte ryby w Odrze. "Wszystkie służby współpracują, by wyjaśnić przyczynę"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["katastrofa-ekologiczna","main","najnowsze","ochrona-przyrody","ochrona-srodowiska","odra","rzeki","wody-polskie"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"26 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":598320}} }
300Gospodarka.pl

Znów śnięte ryby w Odrze. „Wszystkie służby współpracują, by wyjaśnić przyczynę”

Śnięte ryby w Odrze dostrzeżono w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Czeskie służby pobrały próbki wody do analiz, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

O śniętych rybach w Odrze w okolicach miejscowości Chałupki poinformowały Wody Polskie. To pracownicy państwowego przedsiębiorstwa zauważyli niepokojące zjawisko. Według komunikatu to kilkadziesiąt ryb. różnych gatunków i różnej wielkości.

– Wszystkie służby współpracują, by wyjaśnić przyczynę – podały Wody Polskie na Twitterze.

Minister klimatu i środowiska poinformowała natomiast, że skontaktowała się z czeskim ministrem środowiska Petrem Hladikiem.

– Minister przekazał, że na miejsce udały się służby w celu poboru próbek do analiz. Jesteśmy w kontakcie. Będziemy informowani o wynikach badań i bieżącej sytuacji – wskazała.

Służby zaangażowane w sytuację

Wody Polskie poinformowały o zdarzeniu szereg instytucji. To między innymi wojewódzkie i powiatowe centra zarządzania kryzysowego, wojewódzki i powiatowy inspektorat weterynarii i powiatowy oddział Polskiego Związku Wędkarskiego.

Gliwicki oddział Wód Polskich interweniowała w Povodí Odry, czyli u swojego odpowiednika w Czechach w sprawie weryfikacji źródła zdarzenia oraz podjęcia właściwych działań.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


– Źródło śnięcia ryb nie znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej. Na żadnym odcinku rzeki Odry, będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach nie odnotowano śnięcia ryb – podkreśla instytucja.

Śnięte ryby w Odrze w lipcu 2022 roku były pierwszym symptomem katastrofy ekologicznej na tej rzece. W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów prymnesium parvum – tzw. złotych alg. To mikroskopijne organizmy, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Zakwit spowodowany był wysokim zasoleniem wód rzeki. Wynikało ono przede wszystkim ze zrzutu ścieków przemysłowych.

Polecamy także: