{"vars":{{"pageTitle":"Znów śnięte ryby w Odrze. Niski stan wód sprzyjał toksycznej złotej aldze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dolny-slask","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","ochrona-przyrody","ochrona-srodowiska","odra","rzeki","zanieczyszczenie-wod","zlota-alga"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"14 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714524}} }
300Gospodarka.pl

Znów śnięte ryby w Odrze. Niski stan wód sprzyjał toksycznej złotej aldze

Złota alga znów doprowadza do śnięcia ryb w Odrze. W Głogowie wyłowiono już 600 kilogramów martwych ryb, poinformował Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

To kolejny raz, kiedy w Odrze odnotowano śnięte ryby. W 2022 roku doszło w rzece do katastrofy ekologicznej. Wysoki poziom zasolenia, związany ze zrzutami ścieków i niskim poziomem wody, doprowadził do zakwitu toksycznej złotej algi. Podobne sytuacje, ale o mniejszej skali notowano też w 2023 roku.

W Głogowie 10 czerwca br. początkowo pojawiły się śnięcia narybków, następnie większych 60-80-centymetrowych ryb. Do 12 czerwca z rzeki wyłowiono 600 kg ryb. Służby działają na miejscu. Inspektorat Ochrony Środowiska ustala przyczynę śnięcia – czytamy w komunikacie urzędu.


Czytaj też: Wiceministra klimatu: Sytuacja na Odrze jest poważna. Potrzebna renaturyzacja i zmiana ustawy


Próbki wody badają odpowiednie służby i laboratoria, zapewniono. Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzą także działania prewencyjne.

Jednocześnie urząd podał, że poziom złotej algi w Odrze aktualnie spada. Wynika to z monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Warunki sprzyjające skażeniu

MKiŚ podaje natomiast, że złota alga miała od maja tego roku sprzyjające warunki do rozwoju. Chodzi o niską prędkość przepływu wody, podwyższone zasolenie i dostępność biogenów, czyli np. związków azotu i fosforu.

Niskie stany wód notowane w maju spowodowały, że złota alga, która dostała się do Odry z Kanału Gliwickiego, zaczęła się rozwijać w nurcie rzeki. Fala wezbraniowa wywołana opadami deszczu, jakie pojawiły się na z początku czerwca, pozwoliła na przepłukanie złotej algi oraz przywróciła korzystniejsze warunki hydrologiczne – czytamy w informacji resortu.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Skażona tym glonem woda z Odry dostała się do zbiorników, kanałów, marin i starorzeczy mających połączenie z rzeką. W tego typu zbiornikach może dochodzić do namnożenia się i toksycznych zakwitów złotej algi, a w efekcie – do śnięcia ryb.

Dlatego działający w MKiŚ zespół zarządzania kryzysowego zaleca wzmożony monitoring zagrożonych miejsc przez służby wojewodów, Państwową Straż Rybacką i pracowników Wód Polskich.

Przekazano też służbom rekomendacje działań zaradczych. Przykładem może być montaż siatek uniemożliwiających wpływanie ryb w miejsca mogące stanowić dla nich pułapkę. Pilotażowo testowane są preparaty do ograniczania populacji złotej algi w zbiornikach i kanałach, podano także.

Polecamy także: