{"vars":{{"pageTitle":"ZUS wstrzymuje świadczenia dla uchodźców z Ukrainy. Oto, jak można je wznowić","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["swiadczenia","uchodzcy","uchodzcy-z-ukrainy","uchodzczynie","ukraina","zus"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":603004}} }
300Gospodarka.pl

ZUS wstrzymuje świadczenia dla uchodźców z Ukrainy. Oto, jak można je wznowić

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął decyzję o wstrzymaniu 18 tys. wypłat świadczeń wychowawczych dla obywateli Ukrainy, którzy opuścili Polskę – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jednocześnie wyjaśnił jak ubiegać się o wznowienie świadczenia.

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez rzecznika ZUS, Pawła Żebrowskiego, to rozwiązanie ma charakter czasowy i nie wiąże się z trwałą utratą prawa do świadczenia – informuje PAP.

Rzecz ma się tak w przypadku, gdy uchodźca lub uchodźczyni z Ukrainy powróci do Polski w ciągu 30 dni i ta informacja zostanie odnotowana w rejestrze Straży Granicznej. Jest to istotne, aby utrzymać legalność pobytu w Polsce oraz w celu wznowienia wypłaty świadczenia wraz z wyrównaniem za okres, w którym wypłata była wstrzymana.

W przypadku, gdy osoba opuściła Polskę, nie informując funkcjonariusza Straży Granicznej o korzystaniu z ochrony czasowej, może dojść do utraty legalności pobytu po upływie 30 dni od dnia wyjazdu. Skutkuje to wstrzymaniem prawa do świadczenia wychowawczego – wynika z informacji przekazanych przez ZUS.


Zobacz też: Badanie: Młodzi Polacy mniej skłonni do pomocy Ukraińcom. Ma to związek ze skrajną prawicą


Wznowienie świadczenia

Zdarza się jednak, że osoby, które wróciły do Polski w ciągu 30 dni, mimo to zgłaszają utratę legalności pobytu. Dla uniknięcia takiej sytuacji, ZUS sugeruje, aby przy przekraczaniu granicy obowiązkowo okazać dokument elektroniczny diia.pl oraz zgłosić korzystanie z ochrony czasowej.

Jeśli jednak uchodźczyni lub uchodźca stracili legalność pobytu, mimo że wrócił do Polski w ciągu 30 dni, istnieje procedura naprawcza. Osoba taka powinna zgłosić się do komendanta placówki Straży Granicznej, na przejściu granicznym, które przekroczyła i poprosić o sprostowanie danych w rejestrze SG oraz przywrócenie legalności pobytu. Konieczne jest wysłanie zgłoszenia na adres mailowy konkretnej placówki granicznej, a wykaz tych adresów dostępny jest na stronie internetowej Straży Granicznej.

W celu wznowienia wypłaty świadczenia, obywatel Ukrainy, który podjął wymagane kroki, powinien poinformować ZUS o dokonanym zgłoszeniu do Straży Granicznej. Po zaktualizowaniu danych w rejestrze SG, następuje przywrócenie legalności pobytu i wypłata świadczenia wychowawczego, wraz z wyrównaniem za okres, za który przywrócono status legalnego pobytu.

Powrót do Polski z innych krajów

Inaczej jest jeśli obywatele wrócili do Polski przez inne kraje. Osoby te muszą w pierwszej kolejności udać się do urzędu gminy, aby zarejestrować swój powrót. Następnie muszą złożyć wniosek o ponowne nadanie odpowiedniego statusu w rejestrze PESEL, wskazując dokładną datę wjazdu na terytorium Polski oraz datę i miejsce przekroczenia granicy zewnętrznej strefy Schengen, która nie jest granicą Polski.

Czytaj także: