{"vars":{{"pageTitle":"Życie zawodowe Polek jednym z najkrótszych w UE. Ale ich aktywność stopniowo się zwiększa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["biernosc-zawodowa","dlugosc-zycia-zawodowego","gus","handel-detaliczny","kobiety","main","mezczyzni","najnowsze","polska","praca","ue"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"18 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":660880}} }
300Gospodarka.pl

Życie zawodowe Polek jednym z najkrótszych w UE. Ale ich aktywność stopniowo się zwiększa

Choć średni czas kariery zawodowej Polek wydłuża się, pozostajemy w gronie krajów UE, w których oczekiwana długość życia zawodowego kobiet jest jedną z krótszych. Jednocześnie Polki, jak większość Europejek, są aktywne na rynku pracy krócej niż mężczyźni.

To najważniejsze wnioski z raportu „SDG 2023 Kobiety na drodze zrównoważonego rozwoju” wydanego przez Główny Urząd Statystyczny. Jak podaje GUS, szacowany okres aktywności zawodowej Polek zwiększył się w ciągu 12 lat. W 2010 r. wynosił 29 lat, natomiast w 2022 r. 32 lata – i to pomimo obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat od 1 października 2017 r.

Ale dla porównania, średnio w UE szacowany czas aktywności zawodowej kobiet wzrósł z 31 do 34 lat pomiędzy 2010 r. a 2022 r.


Polecamy również: Dłuższa praca popłaca, czyli tyle wynoszą najwyższe emerytury w Polsce


– Pomimo wydłużenia oczekiwanej długości życia zawodowego Polek, wciąż plasują się one w pierwszej dziesiątce krajów UE pod względem najkrótszego czasu pozostawania na rynku pracy. Wynika to m.in. z niskiego poziomu aktywności zawodowej Polek (w wieku 15 lat i więcej) na tle pozostałych mieszkanek Wspólnoty, co jest związane m.in. z ich zróżnicowanym wiekiem emerytalnym – tłumaczy Główny Urząd Statystyczny.

Najdłuższa oczekiwana długość życia zawodowego kobiet dotyczy Szwedek (41,4 lata), najkrótsza natomiast Włoszek (27,6 lat).

A tak wygląda to w pozostałych unijnych państwach:

 

Luka w zatrudnieniu obniżyła się

Jednocześnie zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE, kobiety rzadziej niż mężczyźni mają pracę. W 2022 r. w Polsce zatrudnionych było 81 proc. kobiet w grupie wiekowej 25-54 lata, a mężczyzn w tej samej grupie wiekowej – 90 proc.

– Szybszy wzrost liczby pracujących kobiet niż mężczyzn obniżył lukę w zatrudnieniu i w 2022 r. po raz pierwszy była ona jednocyfrowa (wyniosła niecałe 9 punktów procentowych) – zauważa jednak GUS.

Dostęp kobiet do rynku pracy zwiększył się w Polsce przede wszystkim na początku obecnej dekady, gdy w 2020 r. (pomimo okresu pandemii COVID-19) wzrost zatrudnienia kobiet i mężczyzn (w wieku 25-54 lata) zrównał się, a w kolejnych latach był szybszy w przypadku kobiet.

Różnice w zatrudnieniu pomiędzy kobietami i mężczyznami zmniejszyły się również przeciętnie w UE, ale utrzymały się na poziomie powyżej 10 punktów procentowych.

Wycofanie z rynku pracy

Kobiety w Polsce nie tylko rzadziej niż mężczyźni znajdują zatrudnienie, ale również częściej (ponad dwa razy) wycofują się z rynku pracy. Zjawisko bierności zawodowej jest dziś jednak mniej powszechne niż około dekadę temu.

Od 2010 r. odsetek biernych zawodowo (w wieku 25-54 lata) obniżył się zarówno wśród kobiet (z 23 do 17 proc. w 2022 r.), jak i wśród mężczyzn (z 13 do 8 proc.).


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Przy czym pozostawanie poza rynkiem pracy w Polsce jest rzadsze niż średnio w UE (gdzie bierność zawodowa dotyczyła w 2022 r. 19 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn).

– Nadal w przypadku kobiet najczęstszą przyczyną braku aktywności zawodowej są obowiązki opiekuńcze. W 2022 r. dotyczyło to 42 proc. biernych zawodowo kobiet w Polsce (wobec 26 proc. kobiet w UE). Polki jako drugie w UE (po Irlandkach) najczęściej wycofują się z rynku pracy właśnie z powodu opieki nad dziećmi lub innymi dorosłymi członkami rodziny – wskazuje GUS.

Najbardziej sfeminizowane branże

Z raportu „SDG 2023 Kobiety na drodze zrównoważonego rozwoju” dowiadujemy się również, że zarówno na polskim, jak i na unijnym rynku pracy najbardziej sfeminizowanymi obszarami aktywności zawodowej są od lat te związane ze zdrowiem i opieką społeczną oraz edukacją, a także działalnością gospodarstw domowych (obejmującą m.in. gotowanie, nauczanie, opiekę nad członkami gospodarstwa domowego oraz inne usługi, w tym produkcję różnych wyrobów na potrzeby gospodarstwa). Kobiety w Polsce stanowią ponad 80 proc. ogółu pracujących w każdej z tych sekcji.

Najwięcej Polek podejmuje pracę w handlu (w latach 2010-2022 od 16 do 18 proc. ogółu pracujących), w szczególności detalicznym, a także w przetwórstwie przemysłowym (14-16 proc.), zwłaszcza przy produkcji artykułów spożywczych. Trzecie miejsce pod tym względem zajmuje edukacja (13-15 proc.).

To też może Cię zainteresować: