W Europie tzw. zielone inwestycje pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji. Nakłady na takie inwestycje znacząco wzrosną. Swój wkład powinny mieć również firmy paliwowe, notujące rekordowe zyski.
Jak pisze Polski Instytut Ekonomiczny, Międzynarodowa Agencja Energii szacowała, że w 2022 r. inwestycje w energetykę wzrosną o 8 proc. Miały one osiągnąć wartość 2,4 bln dolarów, czyli znacząco powyżej poziomów sprzed pandemii. Z tego inwestycje w czystą energię miały wynieść 1,4 bln dolarów.
Do 2030 r. skala inwestycji w czystą energię musi być przynajmniej podwojona, żeby osiągnąć deklarowane cele. Największy wzrost inwestycji w energetyce następuje w obszarze źródeł odnawialnych, sieci elektroenergetycznych i efektywnego końcowego wykorzystania energii.
Koncerny paliwowe mogą się wykazać
Inwestycje w ropę, gaz, węgiel i niskoemisyjne paliwa to obszary, w których wartość inwestycji pozostaje poniżej poziomów sprzed pandemii. Jest tak mimo wysokich cen surowców występujących już od 2019 roku.
Te z kolei generują bezprecedensowe zyski dla dostawców. Jednak krótkoterminowe działania nie zawsze są zbieżne z długoterminowymi, gdy priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Obecna sytuacja daje szansę koncernom z sektora ropy i gazu na pokazanie, jak poważnie chcą być zaangażowane w transformację. Szacowane tzw. nadmiarowe zyski dla nich wyniosą ok. 2 bln dolarów w 2022 r.
W rezultacie ich zysk całkowity będzie rekordowy – na poziomie 4 bln dolarów. Przy czym średnio wydatki na czystą energię wynoszą ok. 5 proc. ich wydatków kapitałowych i jest to pięciokrotny wzrost w porównaniu z 2019 r.
Naftowy gigant notuje rekordowe zyski
ExxonMobil, będący jednym z największych 10 koncernów naftowych, 31 stycznia ogłosił wyniki za 2022 r. Miał rekordowe zyski o wysokości 56 mld dolarów (wzrost 142 proc. rok do roku). Poprzedni rekord w 2008 r. wyniósł 45 mld dolarów, gdy ceny ropy sięgały 142 dolarów za baryłkę.
Jednocześnie spółka odnotowała stratę 1,3 mld dolarów w IV kwartale z tytułu wprowadzenia przez UE nowych podatków. Na to złożyła się też utrata wartości aktywów. Utrata była częściowo (prawdopodobnie 0,6 mld dolarów) zrekompensowana przez zbycie aktywów i korektę związaną z wywłaszczeniem z projektu Sachalin-1 w Rosji.
ExxonMobil zdecydował się jednak pozwać KE przed Trybunał Sprawiedliwości UE za wprowadzenie tzw. opłaty solidarnościowej od części zysków.