{"vars":{{"pageTitle":"300SEKUND: pakistańskim podatnikiem być, w Szwajcarii podatków nie płacić, jak importować to z Ukrainy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["newsletter-300gospodarki"],"pagePostAuthor":"300SEKUND","pagePostDate":"21 lutego 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":3159}} }
300Gospodarka.pl

300SEKUND: pakistańskim podatnikiem być, w Szwajcarii podatków nie płacić, jak importować to z Ukrainy

CYTAT DNIA

Obywatele, którzy płacą najwięcej podatków są prawdziwymi VIP-ami naszego kraju i ci obywatele powinni dostawać przywileje i być honorowani

– powiedział Imran Khan, premier Pakistanu podczas ceremonii wręczenia nagród dla osób, które zapłaciły najwięcej podatku.

W Pakistanie na 210 mln mieszkańców zaledwie 72 tys. “przyznało się” do dochodu powyżej 200 tys. rupii, czyli 5500 zł rocznie. W tym kraju luka podatkowa – czyli różnica pomiędzy wpływami realnymi, a ich potencjałem, jeśli wszyscy rozliczaliby się uczciwie – szacowana jest na 9,8 proc. PKB. Poprawa ściągalności podatków to dla Khana nie tylko szansa na zwiększenie wpływów do kasy państwa, ale także warunek Międzynarodowego Funduszu Walutowego do udzielenia Pakistanowi wsparcia. (DAWNDAWN (2))

Szwajcarski bank UBS ma zapłacić 3,7 mld euro kary za pomoc w uchylaniu się od opodatkowania. Tak orzekł francuski sąd po procesie trwającym sześć tygodni. Prokuratura wnosiła o karę w wysokości 5,3 mld euro, jednak zasadzone 3,7 mld i tak jest kwotą rekordową.

USB oczywiście nie zgadza się z werdyktem, uważa że decyzja została podjęta w oparciu o nieznajdujące potwierdzenia w dowodach opowieści byłych pracowników i zapowiada odwołanie.

Kiedy opinia publiczna dowiedziała się o wyroku francuskiego sadu, akcje banku spadły o 4,7 proc., jednak później odbiły i finalnie różnica między ceną z otwarcia sesji i z jej zamknięcia wyniosła 2,7 proc. (Financial Times)

Glencore, największa firma wydobywcza na świecie zapowiada ograniczenie wydobycia węgla. Szwajcarski gracz znany jest z kontrowersyjnych biznesów w ryzykownych krajach – niegdyś w Kongo współpracował z Danem Gertlerem, uchodzącym za inspirację do filmu “Blood Diamond” i objętym przez amerykańskie sankcje z 2016 r.

Mając taki model biznesowy firma była przyzwyczajona do działania pomimo presji regulacyjnych i środowiskowych. Argument zmian klimatycznych okazał się być jednak zbyt ciężki do odepchnięcia. Glencore, największy eksporter węgla zatrzyma się na tym poziomie wydobycia 150 mln ton rocznie, co odpowiada ich planom na 2019 r. i zapowiada zaniechanie dalszych inwestycji w ten segment rynku.

Ten ruch nie uczyni Glencore pionierem. W marcu zeszłego roku brytyjskie Rio Tinto sprzedało swoją ostatnią kopalnie węgla, dzięki czemu jako pierwsza duża firma wydobywcza mogli poszczycić się bez-węglowym biznesem.

To oświadczenie Glencore’u to zmiana na poziomie mentalności – do tej pory firma słynęła z braku zauważenia trendu zrównoważonego rozwoju. (Financial TimesFinancial Times (2))

Polska drugim największym importerem ukraińskich dóbr, po Rosji. W 2018 r. Rosja, pomimo 7,2 proc. spadku rok do roku. pozostaje głównym odbiorcą wyrobów produkowanych na Ukrainie – w zeszłym roku wartość eksportu do tego kraju wyniosła 3,7 mld dolarów. Polska z wynikiem 3,3 mld dol. zajmuje drugie miejsce, a za nią są Włochy – 2,6 mld dol.

Cały ukraiński eksport wart w 2018 r. był wart 47 mld dol. i względem poprzedniego roku wzrósł o 9,4-proc. UE odpowiada za 42,5 proc. ukraińskiego eksportu.

W zakresie produktów z innych krajów kupowanych przez Ukrainę także króluje Rosja – 8,1 mld dol. i jest to 12-proc. wzrost względem 2017 r. Drugie w kolejności są Chiny – 7,6 mld dol., dalej Niemcy – 5,9 mld dol., Białoruś – 3,8 mld dol. i TOP 5 zamyka Polska z wynikiem 3,6 mld dol.

W przypadku importu 40 proc. wartości wynoszącej 57 mld dol. przypada na kraje Unii; Ukraina w 2018 r. zaimportowała produkty o wartości 15 proc. większej niż rok wcześniej (TASS)

Tymczasem pogłębia się kryzys polityczny w Wielkiej Brytanii. Trzy dni temu z Partii Pracy odeszło siedmiu jej deputowanych do Izby Gmin. Siedmiu samurajów uznało, że nie chce być w partii, która w rękach Jeremy’ego Corbyna – kieruje nią od 2015 r. – zmieniła się w ugrupowanie rasistowskie i antysemickie. Te argumenty to oczywiście dodatek do kwestii Brexitu – zdaniem rozłamowców Corbyn ułatwia, a przynajmniej niedostatecznie utrudnia, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii.

Wczoraj z kolei trzech deputowanych zdecydowało się opuścić Partię Konserwatywną, kierowaną przez premier Theresę May. Ich argument to kryzys przywództwa – May od czasu odrzucenia przez Izbę Gmin wynegocjowanej przez nią umowy Brexitowej nie ma pomysłu na kolejne kroki.

W normalnych warunkach nikt na utratę trzech deputowanych nie zwróciłby uwagi, jednak obecnie od brytyjskich polityków zależy, czy kraj czekają trudności, czy katastrofa. (HandelsblattBBC)

TNW, holenderski portal o start-upach i technologii przedstawił ranking pięciu najbardziej interesujących polskich małych, innowacyjnych firm. Wśród wymienionych znalazło się iTaxi, aplikacja do oszczędnego zamawiania taksówek, określana jako polska odpowiedź na Ubera.

Wyróżniony został też działający w 30 krajach Packhelp, czyli firma zajmująca się projektowaniem opakowań i wysyłka, której już w tym roku udało się pozyskać 2 mln dol. kapitału na inwestycje. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do przeczytania artykułu. (TNW)

Audi ma nowego szefa, którego celem jest redukcja kadry menedżerskiej. Bram Schot jest holendrem i kieruje marką od grudnia zeszłego roku. Cały przemysł samochodowy znajduje się na rozdrożu, jednak po aferze dieslowej niemieckie koncerny są w szczególnie trudnym położeniu.

Ciężar rozwiązania problemów Volkswagena spoczywa w dużej mierze na barkach jego marek premium. Schot dostał za zadanie mocno zredukować koszty działalności operacyjnej do 2022 r. Jednym z pomysłów na osiągnięcie tego celu jest redukcja zatrudnienia. Holender jednak nie będzie zwalniać płotek: ‘w ostatnich latach silniej wzrosła zatrudnianych przez nas menedżerów niż innych pracowników. W tym obszarze musimy reagować’ – stwierdza prezes Audi. (Handelsblatt)

Jeśli chcesz dostawać newsletter 300SEKUND codziennie rano na swoją skrzynkę mailową, zapisz się tutajhttp://bit.ly/Newsletter300SEKUND .