{"vars":{{"pageTitle":"Były król Hiszpanii opuszcza kraj z powodu afery. Chodzi o interesy z Arabią Saudyjską","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","newsletter-300gospodarki"],"pageAttributes":["arabia-saudyjska","hiszpania","kolej","polityka"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59559}} }
300Gospodarka.pl

Były król Hiszpanii opuszcza kraj z powodu afery. Chodzi o interesy z Arabią Saudyjską

Były król Hiszpanii Juan Carlos ma opuścić kraj i udać się „na wygnanie” za granicę. Wszystko przez to, że wmieszał się w aferę z Saudami i tajnymi funduszami.

W marcu Felipe, obecny król Hiszpanii, pozbawił Juana Carlosa rocznego świadczenia finansowego i zrzekł się swojego osobistego spadku po ojcu po informacjach o tym, że ma on otrzymać miliony euro z tajnego funduszu zagranicznego związanego z Arabią Saudyjską – pisze brytyjski dziennik The Guardian.

Trzy miesiące później Sąd Najwyższy Hiszpanii wszczął dochodzenie w sprawie roli byłego króla w transakcji, w ramach której hiszpańskie konsorcjum zawarło kontrakt o wartości 6,7 mld euro na budowę szybkiej linii kolejowej między saudyjskimi miastami Medyną i Mekką.

Wczoraj po południu dom królewski opublikował list wysłany przez Juana Carlosa do jego syna, w którym napisał, że „wyprowadzi się z Hiszpanii” w związku z „publicznymi reperkusjami, jakie wywołują pewne wydarzenia z przeszłości w jego życiu prywatnym”.

Emerytowany, 82-letni król powiedział, że podjął decyzję o opuszczeniu królewskiego pałacu i kraju, aby pomóc Felipe „wykonywać jego obowiązki” jako króla.

Juan Carlos dodał: „To bardzo emocjonalna decyzja, ale podejmuję ją z wielkim spokojem. Jestem królem Hiszpanii od prawie 40 lat i przez te wszystkie lata zawsze chciałem tego co, co najlepsze dla Hiszpanii i rodziny królewskiej”.

W liście nie było wzmianki, dokąd pójdzie były król, ani kiedy dokładnie opuści Hiszpanię.

Hiszpania chce jak najszybciej wprowadzić dochód podstawowy i utrzymać go na stałe