{"vars":{{"pageTitle":"Fuzja na rynku złota. Ale eksperci mówią, że ten przemysł wciąż jest zbyt rozdrobniony","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["detour-gold","kirkland-lake-gold","surowce","zloto"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":32135}} }
300Gospodarka.pl

Fuzja na rynku złota. Ale eksperci mówią, że ten przemysł wciąż jest zbyt rozdrobniony

Kolejna odsłona konsolidacji rynku złota. Kanadyjski Kirkland Lake Gold złożył ofertę na wszystkie akcje krajowego rywala Detour Gold o wartości 3,7 mld dol., informuje Financial Times.

Powstała z tego połączenia firma będzie w stanie wyprodukować 1,5 mln uncji złota rocznie, co satysfakcjonuje najważniejszych inwestorów instytucjonalnych.

Analitycy czekali na kolejną falę przejęć w sektorze złota od kiedy pod koniec września zeszłego roku kanadyjski Barrick Gold ogłosił przejęcie brytyjskiego Randgold Resources za 18 mld dol.

Eksperci analizujący tę branżę twierdzą, że istnieje oczywista potrzeba konsolidacji w tym przemyśle, ponieważ jest on bardziej rozdrobniony niż w przypadku innych surowców, takich jak ruda żelaza, gdzie na rynku dominuje trzech dużych graczy. Van Eck Associates, jeden z największych udziałowców Detour, wezwał ostatnio do konsolidacji spółek zajmujących się wydobyciem złota w celu utworzenia większych, wielozakładowych przedsiębiorstw.

Rynek jednak zareagował na tę transakcję z niepokojem. Udziały w Kirklandzie spadły o ponad 15 proc. do 53,38 dol., a analitycy kwestionują kwotę zapłaconą za Detour.

>>>Czytaj też: Banki centralne – szczególnie z Polski, Chin i Rosji – będą kupować najwięcej złota od 52 lat