{"vars":{{"pageTitle":"Glencore zgodził się na refinansowanie długu Katanga Mining","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["glencore","kamoto-copper-company","kanada","katanga-mining","kobalt","surowce"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":28677}} }
300Gospodarka.pl

Glencore zgodził się na refinansowanie długu Katanga Mining

Glencore zgodził się na refinansowanie Katanga Mining, kanadyjskiej spółki, która kontroluje jeden z jej najważniejszych aktywów, informuje Financial Times.

Katanga ogłosiła w czwartek plany spłaty 5,8 mld dol. długu względem Glencore w drodze emisji akcji, którą szwajcarska firma wydobywcza i trader surowców zgodziła się gwarantować. Glencore nie przeznaczy nowych pieniędzy na transakcję, ale sfinansuje jej udział poprzez zamianę długu na kapitał własny. Po zakończeniu oferty Katanga pozostanie z zadłużeniem w wysokości około 1,5 mld dol.

Glencore posiada 86 proc. udziałów w spółce Katanga Mining, która z kolei kontroluje Kamoto Copper Company (KCC), jednego z największych afrykańskich producentów miedzi i kluczowego światowego dostawcy kobaltu.

Katanga jest bolączką Glencore; w ciągu dziewięciu miesięcy do września 2019 r. poniosła straty w wysokości 685 mln dol. W czerwcu w KCC zginęły dziesiątki nielegalnych górników, kiedy zawaliły się tarasy w kongijskiej kopalni.

W zeszłym roku został on również ukarany grzywną przez kanadyjskie organy regulacyjne za wydawanie fałszywych i wprowadzających w błąd sprawozdań finansowych. Po tym zdarzeniu Glencore postanowił przejąć bardziej aktywną rolę w zarządzaniu firmą.

>>>Czytaj też: Glencore zamknie największą kopalnię kobaltu na świecie