{"vars":{{"pageTitle":"Japoński koncern szuka miejsca na fabrykę pomp ciepła. Bierze pod uwagę Polskę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["energetyka","fujitsu","najnowsze","ogrzewanie","pompy-ciepla"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":562768}} }
300Gospodarka.pl

Japoński koncern szuka miejsca na fabrykę pomp ciepła. Bierze pod uwagę Polskę

Japoński koncern Fujitsu General rozważa Polskę jako miejsce produkcji pomp ciepła, podaje Puls Biznesu.

Firma dotychczas zajmowała się produkcją klimatyzatorów. W grudniu 2022 r. utworzyła nową spółkę z Groupe Atlantic, francuską firmą grzewczą, w celu produkcji pomp ciepła.

Pierwsza fabryka pracuje we Francji. Jako drugą lokalizację firma ma rozważać Polskę.


Czytaj także: Niższe rachunki, mniej smogu. Ten raport tłumaczy, dlaczego pompy ciepła są popularne


Wybór lokalizacji na wczesnym etapie

Fujitsu szuka miejsca pod fabrykę i niedługo będzie ogłaszać inwestycję – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany przez Puls Biznesu.

Inny rozmówca zastrzegł jednak w rozmowie z gazetą, że proces jest na wczesnym etapie.

Według cytowanego w artykule źródła oprócz Polski wchodzi w grę także Słowacja. W Polsce mogłyby to być okolice Łodzi, województwo pomorskie lub śląskie.

Obawiam się, że nie mamy w tym momencie na ten temat żadnych informacji. Opublikujemy komunikat prasowy, jeśli coś się w tej kwestii zmieni – odpowiedziała jednak gazecie Emiko Yoshioka z biura prasowego Fujitsu General.

Pompy ciepła coraz lepiej się sprzedają

Polska jest w Europie liderem wzrostu sprzedaży pomp ciepła w Europie. Według przedstawionych w lutym danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC, krajowy rynek pomp ciepła w 2022 r. wzrósł o 120 proc.

W ciągu ostatniego roku trzy firmy ogłosiły plany budowy w Polsce fabryk pomp ciepła. To inwestycja Daikin w Ksawerowie, Viessmanna w Legnicy i Roberta Boscha w Dobromierzu.

Decyzje inwestycyjne producentów pomp ciepła nabrały tempa po wprowadzeniu zapowiedzi gruntownych zmian prawa europejskiego w pakiecie Green Dealu i RePowerEU. Dodatkowo przyspieszyły po wybuchu wojny na Wschodzie. Motywem decyzji jest również obawa, że znów wystąpią turbulencje w łańcuchach dostaw. Nie bez znaczenia jest też widmo międzykontynentalnej wojny handlowej oraz nasilenia się protekcjonizmu – komentuje prezes APPLiA Polska Wojciech Konecki, cytowany przez Puls Biznesu.

Polecamy też: