{"vars":{{"pageTitle":"Kolejny odcinek watykańskiego skandalu inwestycyjnego. Sekretariat korzystał z zewnętrznych konsultantów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["finanse","inwestycje","londyn","watykan"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":22865}} }
300Gospodarka.pl

Kolejny odcinek watykańskiego skandalu inwestycyjnego. Sekretariat korzystał z zewnętrznych konsultantów

W zeszły wtorek opowiadaliśmy wam trochę o skandalu w Watykanie. Dzisiaj rozwinięcie tej nabożnej historii o kontach w Szwajcarii i luksusowych apartamentach w Londynie.

Watykański Sekretariat Stanu, kustosz darowizn charytatywnych przekazanych Kościołowi przez katolików na całym świecie, skorzystał w 2012 r. z pomocy zewnętrznych konsultantów, informuje Financial Times.

Pomoc dotyczyła badania due diligence w odniesieniu do udzielenia pożyczki z funduszy zgromadzonych na watykańskich kontach w Szwajcarii. Beneficjentem miała być firma Falcon Oil – angolska spółka z sektora oil&gas należąca do biznesmena Antonia Mosquito.

Po podjęciu decyzji o odmowie pożyczki dla Falcon Oil Sekretariat zdecydował się zainwestować te 200 mln dolarów u włoskiego finansisty działającego w Londynie, aby kupić mniejszościowy udział w budynku, który należał do owego finansisty w londyńskiej dzielnicy Chelsea.

To właśnie ta nieruchomość stała się przedmiotem dochodzenia w Watykanie, w którym policja watykańska przejęła dokumenty i komputery z biur Sekretariatu.

Watykan odmówił skomentowania przedmiotu dochodzenia i zawieszenia pięciu urzędników, twierdząc, że on tylko badał transakcje finansowe przeprowadzone w przeszłości przez Sekretariat.

Mosquito zwrócił się bezpośrednio do Watykanu z propozycją inwestycji. Angolski biznesmen miał relacje z kardynałem Giovannim Angelo Becciu sięgające czasów, gdy pełnił funkcję ambasadora Watykanu w Angoli w latach 2001-2009.

W czasie, gdy Sekretariat rozważał inwestycję, Angolą kierował José Eduardo dos Santos. Do czasu jego ustąpienia w 2017 r. drugi co do wielkości producent ropy naftowej w Afryce miał reputację jednego z najbardziej skorumpowanych krajów świata i nie przybyło mu wielu inwestorów.

Kraj ten bowiem znajduje się w okolicach dna indeksu postrzegania korupcji Transparency International, zajmując 165 miejsce na 180 krajów.

Do 2018 r. kardynał Becciu był drugim najważniejszym urzędnikiem Sekretariatu Stanu, podlegającym bezpośrednio papieżowi Benedyktowi, a później Franciszkowi. Osobiście zatwierdził londyńską inwestycję w nieruchomości.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>>Czytaj też: Jak Watykan buduje luksusowe apartamenty w Londynie za 200 mln dolarów