{"vars":{{"pageTitle":"Niemiecki biznes buntuje się przeciwko ostrzejszym celom redukcji emisji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["biznes","cele-redukcyjne","ekologia","niemcy","polityka-klimatyczna","przemysl","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":130058}} }
300Gospodarka.pl

Niemiecki biznes buntuje się przeciwko ostrzejszym celom redukcji emisji

Po tym jak niemiecki trybunał konstytucyjny orzekł, że plany rządu w sprawie walki ze zmianami klimatu nie są wystarczające, biznes skrytykował „pospieszne” podejście polityków do zmian celów redukcji emisji po orzeczeniu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał dał ustawodawcom czas do końca 2022 roku na zmianę federalnej ustawy o ochronie klimatu. Zaostrzenie celu na 2030 r. było konieczne ze względu na coraz bardziej rygorystyczne wymogi UE.

Jednak po wspomnianym wyroku, rząd i partie prowadzące kampanie wyborcze przed jesiennymi wyborami w Niemczech, zaczęły coraz mocniej naciskać na szybkie zwiększenie krajowych celów redukcyjnych.

Tymczasem biznes uważa, że rząd powinien najpierw poczekać na pozostałe wyjaśnienia z Brukseli, zanim przystąpi do realizacji bardziej rygorystycznych celów krajowych – pisze Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pośpiech Berlina można w najlepszym wypadku tłumaczyć kampanią wyborczą do Bundestagu i wysokim poparciem dla Zielonych. Dlatego każda partia chce teraz sprawiać wrażenie jak najbardziej ekologicznej – mówiono w kręgach biznesowych.


Czytaj również: Niemiecki rząd niespodziewanie deklaruje neutralność klimatyczną do 2045 roku


Obok tej krytyki za zamkniętymi drzwiami, przedstawiciele biznesu wypowiadali się również oficjalnie, na przykład stowarzyszenie branżowe BDI.

„Niemiecki rząd powinien skoordynować swoje kolejne kroki z zapowiedzianymi na lato wyższymi europejskimi celami ochrony klimatu dla państw członkowskich i sektorów, zamiast podejmować pochopne decyzje, które wkrótce mogą być nieaktualne” – powiedział zastępca szefa BDI Holger Lösch.

Lösch zwrócił uwagę przede wszystkim na osiągnięcia badawczo-rozwojowe niemieckiego przemysłu.

„Biorąc pod uwagę dynamikę innowacji, nie ma sensu wiązać dzisiejszej wiedzy ze szczegółowymi celami sektorowymi na tak długi okres czasu. Ponadto sąd wyraźnie zaznacza, że to parlament ustala cele klimatyczne, a nie ministerstwa czy sądy” – dodał.

Niemiecki trybunał: obecne prawo klimatyczne narusza wolność młodszych pokoleń