{"vars":{{"pageTitle":"Rosjanie się cyfryzują. Rośnie dostęp do internetu, pojawią się elektroniczne dokumenty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["cyfryzacja","finanse-osobiste","handel","internet","rosja","zakupy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":23299}} }
300Gospodarka.pl

Rosjanie się cyfryzują. Rośnie dostęp do internetu, pojawią się elektroniczne dokumenty

Rosja goni za Zachodem i stara się coraz bardziej cyfryzować.

Rosyjscy nabywcy przechodzą powoli na zakupy przez internet. Udział sklepów stacjonarnych w strukturze rynku powinien spaść z 90,4 proc. do 84,2 proc. w ciągu najbliższych dziesięciu lat – pisze dziennik Kommiersant.

W tym okresie obroty całego rynku mogą się niemal podwoić z 17,6 bln rubli do 30,2 bln. Jednocześnie udział dostaw produktów supermarketowych online powinien wzrosnąć z 0,2 proc. do 4,5 proc., a segment dostaw gotowych dań ma wzrosnąć z 1 proc. do 2,5 proc.

X5 Retail Group, właściciel supermarketów, na którego zlecenie została wykonana prognoza, już testuje ekspresową dostawę produktów ze swoich sklepów Pyaterochka w Moskwie i planuje rozpocząć dostarczanie przygotowanych posiłków. Usługa może być rozszerzona na cały kraj, co uczyniłoby firmę konkurentem popularnych w Rosji dostawców jedzenia Yandex.Edi i Delivery Club.

Do 2029 r. X5 chce zwiększyć swój udział w rosyjskim rynku żywności z 11,6 proc. do 20 proc.

Z kolei w innych dziedzinach gospodarki też internet wychodzi na pierwszy plan. Dmitrij Miedwiediew, premier Rosji, powiedział na forum Otwarte Innowacje w Skolkowie, że sztuczna inteligencja i automatyzacja produkcji zmienią rynek pracy, a to będzie wymagać reform w sektorze edukacji, aby od wczesnych jej etapów rozwijać „miękkie” umiejętności – i o tym również informuje Kommiersant.

Skolkowo to wieś pod Moskwą, w której Rosjanie zbudowali sobie Centrum Innowacji i zorganizowali tam forum Otwarte Innowacje.

Miedwiediew pochwalił się podczas niego, że w Rosji już 75 proc. społeczeństwa ma dostęp do internetu; dla porównania w Polsce jest to 84 proc.

Premier Rosji zapowiedział, że jego kraj w nadchodzących latach wyda 1,6 bln rubli na cyfryzację.

Ponadto władze zamierzają przeprowadzić eksperyment w zakresie aplikowania o miejsce na uniwersytecie przez internet, a 1 marca ma się rozpocząć wydawanie elektronicznych dokumentów tożsamości (karty z chipem zawierające informacje o właścicielu, rejestracji, prawie jazdy, numerze ubezpieczenia itp.)

Ich wprowadzenie rozpocznie się w 2020 roku w Moskwie, a „papierowe” dokumenty przestaną być wydawane w Federacji Rosyjskiej w 2022 roku.

Miedwiediew jest również żywo zatroskany zmianami na rynku pracy spowodowanymi cyfryzacją.

Naukowcy przewidują pojawienie się 133 mln nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych dwóch lat, wobec 75 mln, które znikną, musimy przygotować się na poważne przekwalifikowanie ludzi. Konieczne jest przeszkolenie specjalistów, którzy są w stanie pracować z technologiami automatyzacji, z robotami„, mówił premier Rosji.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Polecamy: Polska pogoda dla bogaczy – za pięć lat będzie u nas żyło 75% więcej milionerów niż obecnie