{"vars":{{"pageTitle":"10 wykresów pokazujących, dlaczego według PKO BP ostatnie 10 lat było najlepszą dekadą w gospodarczej historii Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["wykres-dnia"],"pageAttributes":["bezrobocie","dane","finanse-publiczne","main","makroekonomia","migracja","pkb","pko-bank-polski"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"5 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74221}} }
300Gospodarka.pl

10 wykresów pokazujących, dlaczego według PKO BP ostatnie 10 lat było najlepszą dekadą w gospodarczej historii Polski

Miniona dekada była prawdopodobnie najlepszym okresem w gospodarczej historii Polski – wskazują w swojej analizie ekonomiści PKO BP, największego banku w Polsce.

Uznaliśmy, że zamiast słów wybierzemy z obszernego raportu banku 10 wykresów, które najlepiej obrazują zmiany gospodarcze, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat i unaoczniają przesłanki hipotezy ekonomistów PKO BP.

 

1. Wielką strukturalną zmianą minionej dekady w polskiej gospodarce była poprawa salda migracji.

Po wejściu do UE w 2004 polska gospodarka doświadczyła drastycznego odpływu pracowników, ale w trakcie ostatniej dekady sytuacja się odwróciła.

Polska stała się krajem docelowym dla pracowników z Ukrainy. W latach 2016-2019 w Polsce wydawano najwięcej pozwoleń na pobyt dla osób spoza UE spośród wszystkich państw UE.

2. Wyrównały się wpływy i odpływy pieniędzy.

Napływ zagranicznych pracowników zniwelował wywołane przez demografię braki na rynku pracy, zwiększając jej konkurencyjność i potencjał.

To zjawisko złagodziło także napięcia inflacyjne – innymi słowy, pracownicy pracujący w Polsce zaczęli wysyłać za granicę pieniądze zarobione u nas, wyrównując tym samym napływ pieniędzy przekazywanych przez Polaków pracujących za granicą.

To z jednej strony oznacza odpływ pieniędzy z kraju, z drugiej łagodzi szybki wzrost cen wywoływany przez pojawienie się dodatkowych miliardów złotych w gospodarce.

3. PKB per capita Polski osiągnął 70 proc. przeciętnej dla głównych gospodarek europejskich.

Bezprecedensowe pasmo wzrostu gospodarczego (28 lat bez recesji) zostało przerwane dopiero przez pandemię.

Według PKO BP, krajowa gospodarka wkroczyła w ten trudny okres w niespotykanie dobrej kondycji, co przełożyło się na względnie łagodny przebieg pandemicznego kryzysu oraz będzie jednym ze źródeł oczekiwanego szybkiego odbicia.

4. Miniona dekada zbliżyła Polskę do grona gospodarek rozwiniętych.

„Proces doganiania państw zachodnich pod względem poziomu życia, który został zapoczątkowany przez transformację ustrojową i wzmocniony dzięki członkostwu w UE, był kontynuowany” – komentują ekonomiści PKO BP.

5. Zwiększył się udział płac w PKB – ale wciąż jest niski. 

Wzrost gospodarczy był, według ekonomistów, w ostatnich 10 latach „względnie równomierny” i towarzyszyło mu zwiększenie, relatywnie niskiego na tle UE i krajów regionu, udziału płac w PKB do niemal 40 proc. w 2019.

Czyli jesteśmy na dobrej drodze, ale wciąż jednak mamy sporo do nadrobienia w tej statystyce.

6. Wyraźnie obniżyła się stopa bezrobocia i jest obecnie na 2. najniższym poziomie w UE.

Tu nie potrzeba dodatkowego komentarza.

7. Za sprawą poprawy sytuacji na rynku pracy i zwiększonych transferów społecznych, znacznie zmniejszył się zakres ubóstwa.

Polska zanotowała jeden z najgłębszych w UE spadków odsetka osób zagrożonych ubóstwem do poziomu poniżej unijnej średniej.

8. Powoli, ale systematycznie poprawiał się stan finansów publicznych.

Jak wskazują ekonomiści PKO BP, ta poprawa została osiągnięta także m. in. za sprawą „kontrowersyjnych metod, jak zmiany w systemie emerytalnym”.

Warto także zauważyć, że w 2020 roku deficyt zanotował rekord dekady.

9. Pozycja zewnętrzna gospodarki uległa niespotykanej poprawie.

Po październiku 2020 nadwyżka rachunku obrotów bieżących sięgnęła 3,5 proc. PKB, podczas gdy na początku dekady notowaliśmy deficyt w pobliżu 7 proc. PKB.

Wynika to z wyraźnej poprawy salda obrotów towarowych oraz spektakularnego wzrostu nadwyżki w handlu usługami, za czym stoi ekspansja polskich firm transportowych oraz nowoczesne centra usług.

10. Co oznacza poprawa salda rachunku obrotów bieżących?

Jak wskazuje PKO BP, w efekcie opisanego wyżej zjawiska w połowie dekady rozpoczął się trend poprawy międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto oraz spadek relacji długu zagranicznego do PKB.

Na koniec przytoczymy krótkie podsumowanie ekonomistów największego polskiego banku:

Miniona dekada zbliżyła Polskę do grona gospodarek rozwiniętych. Polska spełnia większość zwyczajowych kryteriów: Human Development Index przekracza 0,8, a PKB per capita w 2019 przekroczyło 34 tys. USD.

Od 2009 Polska jest klasyfikowana przez Bank Światowy jako państwo o wysokich dochodach, do uznania za „pełnoprawną” gospodarkę rozwiniętą brakuje decyzji MFW.


Zobacz także nasze najpopularniejsze ostatnio artykuły:

GDDKiA planuje w przyszłym roku oddać do ruchu 385 km tras. Którymi drogami pojedziemy w 2021?

Czesi już są bogatsi od Włochów i Hiszpanów, Polacy od Portugalczyków [WYKRES DNIA]


A jeśli chciałbyś codziennie  rano otrzymywać nasz unikalny newsletter 300SEKUND – w którym przeglądamy światową prasę i prezentujemy najciekawsze informacje, które są często pomijane przez duże polskie media – możesz się zapisać na niego pod tym linkiem (w nim też zobaczysz, jak wygląda przykładowe 300SEKUND, żeby nie zapisywać się na kota w worku!).