{"vars":{{"pageTitle":"4 wykresy, które pokazują skalę dyskryminacji kobiet w bankach centralnych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["banki-centralne","kobiety-w-gospodarce"],"pagePostAuthor":"Maryjka Szurowska","pagePostDate":"25 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":108732}} }
300Gospodarka.pl

4 wykresy, które pokazują skalę dyskryminacji kobiet w bankach centralnych

Prezentujemy garść wymownych grafik, które pokazują skalę dyskryminacji kobiet wśród prezesów banków centralnych krajów strefy euro.

Kilka dni temu bank centralny w Litwie, zwany Lietuvos bankas – Bankiem Litwy, zyskał nowego mężczyznę na stanowisku prezesa. Litewski prezydent Gitanas Nauseda nominował Gediminasa Simkusa, aby szefował instytucji.

Ta nominacja była pretekstem dla Louisa Harreau, obserwatora poczynań Europejskiego Banku Centralnego, do aktualizacji wykresów opisujących gender balance wśród prezesów banków centralnych krajów strefy euro.

Poniżej prezentujemy garść tych jakże wymownych wykresów:

Spoglądając na powyższe grafiki nasuwa się pytanie: jak wytłumaczyć brak kobiet wśród szefów banków centralnych strefy euro? Chyba jedynie seksizmem, bo nie wierzymy w to, że żadna kobieta w żadnym z tych krajów nie jest na tyle kompetentna, aby stanąć na czele tej instytucji.

Co szykuje Impact na swoje wydarzenie 12-13 maja? Po raz pierwszy odbędzie się ścieżka o dyskryminacji kobiet