{"vars":{{"pageTitle":"Miejsce Polski w świecie. Sprawdziliśmy stan naszego kraju wg najważniejszych rankingów i klasyfikacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["tylko-w-300gospodarce","wykres-dnia"],"pageAttributes":["bezposrednie-inwestycje-zagraniczne","demokracja","doing-business","edukacja","finanse-publiczne","firma","inwestowanie","main","rankingi","wydatki-publiczne"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"16 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":174238}} }
300Gospodarka.pl

Miejsce Polski w świecie. Sprawdziliśmy stan naszego kraju wg najważniejszych rankingów i klasyfikacji

Zastanawialiście się kiedyś, jakie jest – tak ogólnie – miejsce Polski w świecie? My też. Kończące się właśnie Igrzyska wykorzystaliśmy jako pretekst do stworzenia infografiki, na której pokazujemy miejsce Polski na świecie w wybranych najważniejszych wskaźnikach i rankingach.

Zacznijmy od rankingów, w których wypadamy nieźle.

Okazuje się, że Polska zajmuje najwyższe, bo 9. miejsce ze wszystkich światowych rankingów, które sprawdziła 300Gospodarka, na liście najlepszych państw do życia.

Nie, żartowałam. Do inwestowania! Polska jest państwem przyjaznym dla inwestorów i deweloperów – tak wynika z rankingu opracowanego przez amerykańską organizację US News and World Report.

Jednym z powodów tej przyjazności naszego kraju jest dobrze wykształcona (oraz wciąż relatywnie tania) siła robocza. Świetnie pokazuje to drugi pod względem pozycji Polski ranking.

Otóż miejsce 10. Polska zajęła w badaniu PISA, które sprawdza umiejętności i wiedzę uczniów w wieku piętnastu lat. Polska młodzież brawurowo reprezentuje swój kraj w dwóch dziedzinach: matematyce oraz czytaniu i interpretacji. Brawo bystrzy, młodzi ludzie!

Na 11. miejscu znalazł się nasz kraj w światowym rankingu biorącym pod uwagę wydatki państwa na kulturę, rekreacje i religię. Jest to wynik imponująco wysoki. A jeśli by wziąć pod uwagę tylko wydatki na kulturę i rekreację to czy wynik byłby podobny? Otóż nie.  Wówczas spadamy na 27. pozycję. Innymi słowy, Polskę w górę ciągnie Matka Boska.

Kolejna pozycja Polski w światowej klasyfikacji to miejsce 17. w niedawno zakończonych Igrzyskach olimpijskich w Tokio (swoją drogą, polska firma 4F na tych Igrzyskach zajęła miejsce na podium najważniejszych producentów odzieży sportowej, o czym pisaliśmy tutaj).

W globalnym rankingu nominalnych PKB – czyli wskaźnika mierzącego wielkość gospodarki – w 2020 roku Polska zajęła 22. miejsce. Pamiętajmy jednak, że nominalne PKB nie uwzględnia różnic w kosztach życia w danych krajach.

Ogólnoświatowy Indeks Edukacji dla Przyszłości umiejscawia Polskę na 27. miejscu. Jest to wynik poniżej średniej.

Ważnym wnioskiem tego raportu jest to, że główną potrzebą edukacji zorientowanej na dawanie uczniom umiejętności na przyszłość jest adaptacja systemów szkolnictwa i nakierowanie ich na umiejętności rozwiązywania problemów, współpracy i kreatywności. Zatem, młodzież mamy złotą (patrz miejsce 10.), ale sam system oświaty nie wypada w światowych rankingach najlepiej.

Wskaźnik Rozwoju Społecznego (HDI) jest z kolei corocznym zestawieniem z 189 krajów. Indeks uwzględnia zdrowie, wykształcenie i dochody w danym kraju jako miarę rozwoju społecznego, która jest porównywalna między krajami i na przestrzeni czasu.

W tym rankingu Polska plasuje się na miejscu 35, a bezpośrednio wyprzedza na Litwa i Cypr. Z kolei Polska wyprzedza takie kraje europejskie jak Łotwa, Portugalia, Słowacja, Węgry czy Chorwacja.

Na liście średniego dochodu gospodarstwa domowego Polska zajmuje 37. miejsce. To wciąż powyżej średniej globalnej. Jednak w tym zestawieniu wyprzedza nas bezpośrednio Portugalia, Chorwacja, Słowacja i Grecja. Spośród krajów Unii Europejskiej gorzej od Polski wypada pięć krajów: Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa i Rumunia.

To samo miejsce, czyli 37., Polska zajmuje pod względem wskaźnika mierzącego przestrzeganie praw człowieka. Wyżej od nas w tym rankingu znajduje się Bułgaria, Albania, Chorwacja i Cypr. Spośród krajów Unii za Polska są jedynie Węgry i Grecja.

Miejsce 40. zajmujemy w rankingu Doing Business, który jest przygotowywany przez ekspertów Banku Światowego i oceniaja państwa pod kątem stopnia trudności prowadzenia działalności gospodarczej. To oznacza już trzeci z rzędu spadek w tej statystyce.

Publikowany co roku Doing Business bada regulacje, którymi objęci są przedsiębiorcy prowadzący małe firmy w najważniejszych gospodarczo miastach w 190 państwach świata.

Ranking bierze pod uwagę dziesięć aspektów prowadzenia działalności: proces rozpoczęcia działalności gospodarczej, zdobycie pozwolenia na budowę, doprowadzenie mediów, rejestracja praw własności, uzyskanie kredytu, ochrona mniejszościowych inwestorów, płacenie podatków, handel międzynarodowy, egzekwowanie umów i rozwiązywanie problemów niewypłacalności.

Kolejna ranking na naszej liście to World Happiness Report, w którym Polska zajmuje 44. miejsce. Europejskie kraje, które znajdują się poniżej Polski na liście to Łotwa, Węgry, Portugalia i Grecja. Ten raport skupia się na pomiarze jakości życia, których składowe to między innymi: PKB na osobę, pomoc socjalna, długość życia, wolność w podejmowaniu decyzji życiowej, wskaźnik korupcji.

Polska nie wypada również najlepiej pod względem wydajności w zakresie zmian klimatu. Zajmujemy daleką 48. pozycję. Niestety nawet wysiłki liderów są niewystarczające. Za nami są takie kraje jak Węgry, Słowacja, Kanada, Australia i Stany Zjednoczone.

Lokalny wskaźnik siły nabywczej umiejscawia Polskę na 49. miejscu. Wyprzedza nas Słowacja, a tuż za nami jest Łotwa.

Dwa najgorsze miejsca z wybranych przez nas rankingów Polska zajmuje w rankingach mierzących stan demokracji oraz wolność mediów.

W rankingu oceniającym demokratyczność danego państwa Polska jest na 50. pozycji. Oznacz to demokrację „wadliwą” i umiejscawia Polskę na pozycji piątej od końca spośród krajów Unii Europejskiej.

Gorzej jest już tylko pod względem wolności prasy. W tym rankingu Polska zajmuje dalekie 64. miejsce.

Rankingi do artykułu zostały wybrane w sposób subiektywny. Korzystaliśmy z najnowszych dostępnych danych. Niektóre raporty pochodzą z tego roku, inne z roku 2018. Źródła wszystkich wybranych przez nas raportów znajdziesz w tabeli w Arkuszach Google pod tym linkiem.