{"vars":{{"pageTitle":"Polska i reszta świata: jak mają się pensje nauczycieli do średnich zarobków osób z wyższym wykształceniem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["dane","nauczyciele","oecd","protest","strajk","strajk-nauczycieli","wynagrodzenia","wynagrodzenia-nauczycieli"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"11 kwietnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":6319}} }
300Gospodarka.pl

Polska i reszta świata: jak mają się pensje nauczycieli do średnich zarobków osób z wyższym wykształceniem

W większości państw OECD zarobki nauczycieli są przeciętnie nieco niższe niż średnie zarobki osób z wyższym wykształceniem. W kilku państwach zarabiają oni jednak więcej.

Polscy nauczyciele zarabiają około 80 proc. tego, na co średnio mogą liczyć osoby z wyższym wykształceniem w naszym kraju. To niewiele poniżej średniej państw OECD, czyli nieoficjalnego klubu 36 najbogatszych państw świata.

Rekordzistami w tej kwestii są zarabiający dużo nauczyciele w Luksemburgu – ich pensje są ogólnie wysokie, ale też dwukrotnie przekraczają średnie wynagrodzenie osób po studiach.

Najgorsza sytuacja wśród państw, dla których dostępne są dane, panuje w Czechach, gdzie nauczyciele na wszystkich poziomach edukacji szkolnej zarabiają niewiele ponad 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia osoby z wyższym wykształceniem.

Szczegółowe dane przedstawiamy na wykresie:

Ile zarabiają nauczyciele w porównaniu do przeciętnych zarobków osób z wyższym wykształceniem? Dane: OECD

Na tle średnich zarobków osób z wyższym wykształceniem w naszym kraju, polscy nauczyciele nie wypadają źle – a na pewno lepiej niż jeśli wziąć pod uwagę ogólny poziom zarobków w porównaniu do innych krajów.

A jak wypadamy, jeśli chodzi o jakość nauczania? Ten raport mówi, że mogłoby być dużo, dużo lepiej.