{"vars":{{"pageTitle":"20 miejscowości w Polsce zmodernizuje sieć ciepłowniczą dzięki 146 mln złotych z UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","live"],"pageAttributes":["cieplownictwo","dofinansowanie","dwutlenek-wegla","nfosigw","redukcja-emisji","smog","termomodernizacja","unia-europejska","zanieczyszczenie-powietrza"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"11 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72846}} }
300Gospodarka.pl

20 miejscowości w Polsce zmodernizuje sieć ciepłowniczą dzięki 146 mln złotych z UE

NFOŚiGW przekaże 146 mln zł na budowę lub unowocześnienie sieci ciepłowniczych w 20 miejscowościach w Polsce.

Inwestycje w zakresie efektywności energetycznej oraz rozwoju ciepłownictwa ograniczą emisję zanieczyszczeń powietrza. Przyczynią się także do redukcji emisji CO2 do atmosfery. Środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

„Realizowane inwestycje znacząco przyczyniają się zarówno do poprawy stanu infrastruktury sieciowej, jak i do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej. Tym samym poprawia się jakość powietrza, którym oddychamy. W ramach unijnego działania 1.5 był to już piąty konkurs skierowany na wsparcie efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu” – mówi Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

NFOŚiGW udzieli unijne dofinansowania dla 20 „ciepłowniczych” przedsięwzięć z zasobu I osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020 „Zmniejszenie emisyjności gospodarki” w ramach działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu.


Czytaj również: Jak strategie Fala Renowacji i Nowy Bauhaus zrewolucjonizują to, jak mieszkamy


Dzięki realizacji wszystkich projektów:

-zmniejszy się zużycie energii pierwotnej o ok. 381 GJ rocznie,

-nastąpi redukcja emisji pyłów o ok. 40 ton w skali roku,

-spadnie poziom emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, o ok. 38 ton równoważnika CO2 na rok.

Będzie to zatem kolejna szerokoformatowa aktywność w zakresie m.in. redukcji emisji, wpisująca się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Inwestycje będą miały miejsce m.in. w Oświęcimiu, Olsztynie, Warszawie, Bełchatowie, Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Kielcach.

Polska w ostatniej dziesiątce światowego rankingu polityk klimatycznych