{"vars":{{"pageTitle":"Pozyskanie drewna w Polsce skurczy się co najmniej o 30 proc.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["branza-meblarska","drewno","gospodarka","lasy","pko-bank-polski","przemysl-meblarski","przetworstwo-przemyslowe","strategia-lesna-ue","surowce"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":202435}} }
300Gospodarka.pl

Pozyskanie drewna w Polsce skurczy się co najmniej o 30 proc.

Wskutek polityki Unii Europejskiej pozyskanie drewna w Polsce będzie się kurczyć w kolejnych latach, przy jednoczesnym wzroście popytu na ten surowiec. Strategia Leśna UE nakaże objąć ścisłą ochroną 10 proc. lądów, a jakąś jej formą 30 proc. Według różnych analiz to oznacza spadek pozyskania tego surowca w Polsce o conajmniej 30 proc.

Unia chce poprawy ochrony lasów i bioróżnorodności poprzez zwiększenie ich ochrony. Jednak dla polski drewno jest ważnym surowcem – wynika z nowej analizy PKO BP „Strategia Leśna UE 2030 a przetwórstwo drewna w Polsce”.

Wedle analiz Lasów Państwowych wprowadzenie w życie strategii dla lasów sprawi, że pozyskanie drewna w Polsce spadnie o 38-62 proc. w latach 2020-2029 względem bazy w zależności od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzona redukcja jego pozyskania. Inne badanie Instytutu Thünen, wskazuje, że spadek ten byłby mniejszy i sięgnie 32 proc. Tak czy inaczej, pozyskanie drewna w Polsce spadnie o około jedną trzecią.

Rola drewna w gospodarce Polski

PKO BP wskazuje, że branże związane z przetwórstwem tego surowca, tj. produkcja wyrobów z drewna, branża papiernicza i meblarstwo odpowiadały za 9,5 proc. produkcji sprzedanej przemysłu w 2020 r. Na polski rynek trafia co roku ok. 40 mln m3 drewna, w tym ok. 35 mln m3 drewna użytkowego – taką ilość mają do dyspozycji polscy przetwórcy.

Wzrost popytu na drewno jest widoczny też poza Polską.

„Według szacunków Mordor Intelligence, światowy rynek przetworzonego drewna będzie rósł w najbliższych latach w średniorocznym tempie 5,0 proc. (CAGR 2021-26), a rynek europejski o 5,4 proc.. Szczególnie silnie będzie rósł popyt na panele CLT – Cross-Laminated Timber, znajdujące coraz szersze zastosowanie w budownictwie, co wiąże się z coraz bardziej zyskującym na popularności budownictwem drewnianym (promowanym dodatkowo w ramach inicjatywy Nowego Europejskiego Bauhausu)” – podaje PKO Bank Polski.

Rekomendacje

Jak wskazuje bank, ograniczenie podaży drewna może skłaniać przetwórców m.in. do inwestycji w zwiększenie wydajności produkcji, odzysku surowca ze zużytych mebli czy poszukiwania zamienników drewna. Rekomendacje banku to:

– zwiększenie wydajności produkcji dzięki m.in. unowocześnieniu parku maszynowego, inwestycjom za środki z Krajowego Planu Odbudowy i innowacjom

– poszukiwanie nowych kierunków importu surowca drzewnego – biorąc pod uwagę obecną wysoką koncentrację geograficzną importu, a także ograniczenia w pozyskaniu drewna, które dotkną najpewniej również inne kraje UE oraz ograniczenia w eksporcie nieprzetworzonego surowca z rynków pozaunijnych (np. Rosja), producenci mogą skłaniać się do poszukiwania nowych, dalszych kierunków importowych

– zwiększenie nacisku na odzysk surowca ze zużytych produktów, np. płyt drewnopochodnych czy mebli

– poszukiwanie zamienników drewna lub ograniczanie udziału surowca drzewnego w produkcji – zamiennikami w produkcji mebli mogą być tworzywa sztuczne czy metale. Ciekawym kierunkiem wydają się technologie produkcji płyt meblowych na bazie odpadów rolniczych.

– kontynuowanie działań umacniających markę „made in Poland” na arenie międzynarodowej

– dążenie do umocnienia pozycji zakupowej polskich przetwórców.

Chiński przemysł zwalnia, skutki czuje cały świat. To przez rosnące niedobory energii