{"vars":{{"pageTitle":"Będą pieniądze na fotowoltaikę. Ministerstwo pracuje nad uruchomieniem nowych programów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektromobilnosc","energetyka","energia-odnawialna","klimat","magazyny-energii","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","narodowy-fundusz-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"20 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":679590}} }
300Gospodarka.pl

Będą pieniądze na fotowoltaikę. Ministerstwo pracuje nad uruchomieniem nowych programów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce jeszcze w tym kwartale udostępnić 7 miliardów złotych w nowych i istniejących programach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie to wsparcie między innymi dla budowy mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii i rozwoju elektromobilności.

– We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowaliśmy szereg programów finansowanych z Funduszu Modernizacyjnego, na kwotę 7 miliardów złotych – mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej.

Rozwój OZE i magazynów

W ramach tej puli znajdzie się dodatkowe 2 miliardy złotych na program „Energia dla wsi”. Oznacza to zwiększenie jego wartości z 1 do 3 miliardów złotych. Są to środki przeznaczone na takie źródła energii jak fotowoltaika i biogazownie, budowane z myślą o zasilaniu gospodarstw rolnych.

Drugi program to „Kogeneracja dla energetyki i przemysłu”. Pula środków wyniesie 1,5 miliarda złotych.


Czytaj też: Rozwój OZE przyspiesza. Energia ze źródeł odnawialnych będzie liczyć się coraz bardziej


Kolejny program to „Moja elektrownia wiatrowa”, o wartości 400 milionów złotych. Środki mają być przeznaczone na rozwój mikroinstalacje wiatrowych a także sieci przydomowych magazynów energii.

– To jest pierwszy krok w rozwoju tej sieci. Przydomowe magazyny mogą się przyczynić do dwóch kwestii – poprawy rachunku za energię w gospodarstwie domowych i odciążenia sieci dystrybucyjnej – mówiła ministra.

Pula na rozwój elektromobilności

Dodała, że jeżeli będzie zainteresowanie tym programem, to resort będzie wnioskować o kolejne środki na ten cel.

– Poza energetyką transformację będzie musiał przejść też transport. Tym razem stawiamy na transport ciężki – wskazała także Paulina Hennig-Kloska.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Pula 2 miliardów złotych będzie przeznaczona na budowę i rozbudowę stacji ładowania transportu ciężkiego. Program skierowany będzie dla przedsiębiorstw. Kolejny program, z budżetem 1 miliarda złotych zapewni wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych.

Resort skierował wnioski o płatność z Funduszu Modernizacyjnego do Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

– Wierzę, ze w marcu doprowadzimy do finału ten proces i w I kwartale programy będą uruchomione – dodała ministra.

Polecamy także: