{"vars":{{"pageTitle":"Czyste Powietrze Plus. Rusza program dopłat na ocieplenie domu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","explainer"],"pageAttributes":["budynki","czyste-powietrze","czyste-powietrze-plus","emisje","energetyka","klimat","main","mieszkalnictwo","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"15 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":327069}} }
300Gospodarka.pl

Czyste Powietrze Plus. Rusza program dopłat na ocieplenie domu

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze Plus. Można otrzymać dopłatę na termomodernizację budynków. Sprawdzamy, na co i ile można dostać dofinansowania oraz kto może je otrzymać.

W piątek 15 lipca rusza nabór wniosków w programie Czyste Powietrze Plus. Będzie można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy zł na ocieplenie domu.

W nowym naborze będzie można dostać wsparcie finansowe na ocieplenie i izolację budynków. Takie działanie zmniejsza emisje dzięki temu, że mniej ciepła „ucieka” z budynku. Na jego ogrzanie można więc zużyć mniej energii.

Czyste Powietrze Plus – dla kogo, ile i na co

Czyste Powietrze Plus to program skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Mogą z niego skorzystać także właściciele odrębnych lokali wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. Takie lokale muszą mieć osobną księgę wieczystą i mieć status lokalu mieszkalnego.

W programie nie wezmą więc udziału właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych. Nie zakwalifikują się do niego także osoby wynajmujące od kogoś dom lub lokal w budynku jednorodzinnym.

Dofinansowanie można otrzymać – w dalszym ciągu – na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła o wyższych normach technologicznych. Dopłatę dostaniemy na remonty związane z niezbędnymi pracami termomodernizacyjnych budynku.

W programie będą trzy poziomy dofinansowania – maksymalne kwoty to odpowiednio 30, 47 i 79 tysięcy złotych dla każdego z nich.

Dopłata na termomodernizację

Maksymalna wielkość dofinansowania, jaką można dostać, zależy od rodzaju przeprowadzanych prac oraz dochodu. Do najwyższych dopłat są uprawione osoby w gospodarstwach domowych z najniższym dochodem.

W obecnej edycji programu można wnioskować jednocześnie o dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania i prace termomodernizacyjne albo na samo ocieplenie budynku. Wnioskować w tym drugim przypadku będzie musiał właściciel nieruchomości.

Na rządowej stronie wyliczone są prace tego typu, do których dopłaci rząd. Termomodernizacja może więc obejmować:

Można dostać dofinansowanie na jeden lub kilka z powyższych typów prac. Jeśli nie wnioskujemy o dopłatę na wymianę starego pieca, a tylko na którąś z prac związanych z termomodernizacją, to dostaniemy maksymalnie od 10 do 30 tysięcy złotych, w zależności od naszego dochodu.

Co ważne, dofinansowanie otrzymają tylko osoby, które osiągają dochód poniżej 100 tysięcy złotych rocznie.

Zasady programu w 2022 roku

Czyste Powierzę Plus to kontynuacja programu Czyste Powietrze, który funkcjonuje od 2018 roku. W ramach nowej edycji także finansowane będą remonty związane z wymianą źródeł ciepła i ociepleniem domu.

Główne zmiany dotyczą tego, jak będzie przebiegał proces finansowania inwestycji oraz maksymalnych kwot dopłat.

Od 15 lipca na połowę wartości remontu będzie można dostać prefinansowanie. Otrzymają je osoby o najniższych dochodach. Aby je dostać, muszą złożyć wniosek – za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – od razu z umową na wykonanie prac. Fundusz wypłaci 50 proc. kwoty w formie zaliczki wybranemu wykonawcy. 30 dni po zakończeniu prac, Fundusz wypłaci mu pozostałą kwotę.

Do tego maksymalna dopłata w programie może wynieść aż 90 proc. wartości przeprowadzonego remontu. Do tej pory było to, w zależności od typu prac, do 75 proc. wartości inwestycji.

Nacisk w programie ma być również położony właśnie na termomodernizację.

Na finansowanie Czystego Powietrza Plus państwo przeznaczy 1,8 mld zł.

Termomodernizacja – dlaczego to ważne

Emisje z budynków są dużym problemem w całej Unii Europejskiej. To jeden z niewielu sektorów, w którym wielkość emisji gazów cieplarnianych wciąż nie tylko nie maleje, ale w wielu krajach wręcz rośnie.

W skali całej Unii Europejskiej budynki odpowiadają aż za 27 proc. całej finalnej konsumpcji energii.

Największym źródłem zanieczyszczeń jest ogrzewanie budynków. Jak pisaliśmy w tym artykule, to ogrzewanie pomieszczeń odpowiada za blisko 63 proc. emisji w budownictwa i mieszkalnictwa.

M. in. dlatego poprzednia edycja programu koncentrowała się na dopłatach do wymiany starych źródeł ogrzewania. Piece opalane emisyjnymi paliwami – przede wszystkim węglem – można było za dopłatą wymienić na mniej emisyjne źródła.

Termomodernizacja sprawia z kolei, że na ogrzanie potrzeba w ogóle mnie energii, bo mniej ciepła ucieka z pomieszczeń. I dlatego właśnie na nią ma być kładziony nacisk w nowej edycji programu.


Polecamy też: