{"vars":{{"pageTitle":"Dzień Ziemi 2021: oto 5 dobrych wiadomości, które motywują do dalszej walki z kryzysem klimatycznym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dzien-ziemi","klimat","kryzys-klimatyczny","main","srodowisko"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":123348}} }
300Gospodarka.pl

Dzień Ziemi 2021: oto 5 dobrych wiadomości, które motywują do dalszej walki z kryzysem klimatycznym

Kryzys klimatyczny nie zwalnia. W Dzień Ziemi chcemy jednak przypomnieć, że nie wszystko stracone. Codziennie setki ludzi walczą, by odwrócić negatywne zmiany klimatu i czasem odnoszą sukcesy.

Z danych wynika, że emisje gazów cieplarnianych odbiły po pandemii i rosną w szaleńczym tempie. Bezpieczny poziom CO2 w atmosferze to 350 ppm (ang. parts per milion), a pod koniec marca sięgały 418 ppm.

Rosną też emisje metanu, a monitorowanie tych procesów jest nadal w powijakach. Wskutek tego rośnie średnia temperatura Ziemi (piszemy o tym na przykład tutaj), ogrzewają się oceany, topnieją lodowce, rośnie poziom mórz i oceanów, zanika bioróżnorodność.

Do tego ludzki świat jeszcze się nie ocknął – nadal konsumujemy na wielką skalę, politycy wciąż często hamują zieloną transformację, a biznes zajmuje się greenwashingiem, zamiast realną zmianą.

Dlatego nie możemy spowalniać działań na rzecz zatrzymania i dostosowania się do zmian klimatu. Wiemy jednak, że negatywne wiadomości sprawiają, że czujemy się bezradni. To zaś pogrąża w marazmie.

Nie jesteśmy bezradni

Tymczasem nie jesteśmy bezradni. Setki ludzie codziennie walczą o lepszą przyszłość i czasami odnoszą sukcesy. Z okazji Dnia Ziemi przypominamy kilka z nich:

1. Polska nie stoi w miejscu.

Dzieje się to o wiele za wolno, ale jednak udział węgla w polskim miksie energetycznym w zeszłym roku sięgnął 65 proc. – wynika z szacunków Forum Energii. Dotąd nie byliśmy w stanie spaść poniżej 70 proc.

Poza tym OZE, a właściwie fotowoltaika, rozwija się. I to w tempie szybszym niż przewidywano. Moc zainstalowana ze słońca w 2020 roku wzrosła ponad dwukrotnie. Teraz czas na energię z wiatru.

2. Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej OZE dostarczyły więcej energii niż węgiel.

Wydarzyło się to w 2020 roku.

3. Globalna polityka mówi więcej i na serio o klimacie i zielonej transformacji. Dowody?
4. Świat finansów drgnął.

Na przykład już 50 liczących się na świecie instytucji finansowych wprowadziło ograniczenia wydobycia piasków roponośnych lub ropy naftowej i gazu ziemnego w Arktyce. W samym 2020 roku było ich 23. Pierwsza taka decyzja zapadła w 2017 roku. To papierek lakmusowy globalnych procesów.

5. Żubry

Wysiłki – i to w ogromnej mierze polskie – sprawiły, że żubr nie jest już zagrożony wyginięciem. To dowód, że ochrona dzikiej przyrody może się udać. Część naszego negatywnego wpływu na świat jest możliwa do odwrócenia.

Rekomendacje świata nauki jak walczyć z wielkim wymieraniem gatunków, które trwa obecnie, opisaliśmy na przykład tutaj:

Czy wkraczamy w erę kolejnych pandemii? Tak, chyba że poważnie potraktujemy ochronę przyrody