{"vars":{{"pageTitle":"EBOR i BNP Paribas przeznaczą 630 mln złotych na inwestycje w OZE w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bnp-paribas","ebor","energetyka","inwestycje","odnawialne-zrodla-energii","polska","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"28 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":55594}} }
300Gospodarka.pl

EBOR i BNP Paribas przeznaczą 630 mln złotych na inwestycje w OZE w Polsce

630 mln złotych zostanie przeznaczonych na finansowanie nowych i działających farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce. Bank BNP Paribas podpisał umowy kredytowe na ten cel. Inwestycję współfinansuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

W ramach współpracy z EBOiR Bank BNP Paribas współfinansuje pięć polskich spółek celowych. Ich właścicielami są dwaj doświadczeni sponsorzy – francuski producent i operator energii odnawialnej Qair oraz francuski fundusz infrastrukturalny RGreen Invest.

Portfel ten obejmuje budowę trzech farm wiatrowych o łącznej mocy 68 megawatów. Uwzględnia także refinansowanie nabycia już działających farm wiatrowych o łącznej mocy 106 megawatów. Oprócz tego bank samodzielnie sfinansuje inwestycje w trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 25 megawatów.

“Świat stoi przed strategicznymi decyzjami dotyczącymi kierunków rozwoju i nie mamy wątpliwości, że znaczenie ekologii w każdym aspekcie naszego życia będzie rosło. „Zielone” inwestycje są podwójnie opłacalne – zarówno ze społecznego, jak i finansowego punktu widzenia” – mówi Andre Boulanger, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas.


Czytaj również: Inwestowanie w OZE zwiększa wzrost gospodarczy i liczbę miejsc pracy -nowy raport rozprawia się ze stereotypami


Bank BNP Paribas od pięciu lat rozwija finansowanie odnawialnych źródeł energii.  Jednocześnie rezygnuje ze wspierania energetyki węglowej.

Efektem zaangażowania banku w energooszczędne i zielone projekty jest sfinansowanie ponad 10 tysięcy przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

“Finansowanie przez EBOiR i bank BNP Paribas zarówno istniejących, jak i nowych inwestycji w Polsce jest wyraźnym sygnałem, że nasze zaangażowanie w promocję ekologicznej energii elektrycznej okazuje się teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek. To również element długoterminowej, ponad pięcioletniej strategii Qair w Polsce” – mówi Jean-Marc Bouchet, założyciel i prezes Qair.

Qair to niezależny producent energii posiadający aktywa o mocy 220 MW – wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Projekty Grupy znajdujące się w fazie finansowania i budowy mają moc 780 MW.


Przeczytaj: Raport: Farm wiatrowych w Europie przybywa, ale zbyt mało i zbyt wolno