{"vars":{{"pageTitle":"FT: “Fala odejść” w Shell z powodu zbyt mało radykalnego zwrotu ku zielonym paliwom","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["energia-sloneczna","offshore","onshore","przemysl-naftowy","shell","transformacja-energetyczna","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"10 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72821}} }
300Gospodarka.pl

FT: “Fala odejść” w Shell z powodu zbyt mało radykalnego zwrotu ku zielonym paliwom

Ledwie kilka tygodni przed ogłoszeniem strategii w Royal Dutch Shell kilka osób na kierowniczych stanowiskach zrezygnowało ze swojej funkcji. Powód? Zbyt mało zielony zwrot spółki.

Kilku dyrektorów wykonawczych do spraw czystej energii chciało, by w nowej strategii odwrót Shella od paliw kopalnych był wyraźniejszy. Nie przystali na to główni dyrektorzy, co skończyło się rezygnacjami managerów – informuje Financial Times.

W lutym miała się pojawić nowa strategia, gdzie Shell wytłumaczyłby, jak jego biznes stanie się zeroemisyjny. Jak dotąd niewiele na ten temat wiadomo, a spółka nie zadeklarowała, kiedy stanie się zeroemisyjna.

Co prawda na stronie Shell można się dowiedzieć, że osiągnie to w 2050 lub szybciej. Ale jednocześnie czytamy tam:

„Naszym celem jest zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla sprzedawanych przez nas produktów energetycznych o 30 proc. do 2035 roku i o 65 proc. do 2050 roku”.

Do tego reprezentanci firmy, równolegle z deklaracjami o inwestycjach w niskoemisyjne źródła energii, deklarowali, że ropa pozostanie ważną częścią aktywów oraz że firma będzie rozwijać inwestycje gazowe.


Czytaj również: Raport 300RESEARCH „Jak zazieleniają się globalne spółki naftowe. Strategie koncernów wobec zmian klimatycznych i transformacji energetycznej. 


Jak podaje dziennik, nie wiadomo, czy wszystkie rezygnacje są bezpośrednio związane z brakiem zielonego zwrotu w Shellu. Jednak na pewno wewnątrz toczyła się zacięta debata na ten temat.

“Ludzie kwestionują, czy cokolwiek się zmieni” – powiedział informator FT.

Najwyższe kierownictwo chce, by nowa strategia nie odbiegała zbyt daleko od dotychczasowej ścieżki rozwoju spółki.

Z tego powodu w ostatnich tygodniach spółkę opuścili:

Spółkę zamierza także opuścić Dorine Bosman, wiceprzewodnicząca do spraw offshore’u w Shell.

Źródła Financial Times potwierdziły, że na tym nie koniec rezygnacji w gigancie naftowym.

Tegoroczny listopad był najgorętszy w historii pomiarów