{"vars":{{"pageTitle":"Gdynia dostanie wsparcie na stworzenie transportu wodorowego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ekologia","elektryfikacja","gdynia","transport","transport-publiczny","wiseeuropa","wodor"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57278}} }
300Gospodarka.pl

Gdynia dostanie wsparcie na stworzenie transportu wodorowego

Gdynia wraz z innymi miastami Pomorza zamierza postawić na inwestycje w transport publiczny napędzany wodorem. Przedsięwzięcie ma stanowić pierwszy krok na drodze do stworzenia tzw. Pomorskiej Doliny Wodorowej.

Gdynia jest jednym z jedenastu europejskich samorządów, które uzyskają wsparcie doradcze w przygotowaniu projektów wodorowych w ramach europejskiego projektu PDA-Regions.

Rozwój innowacji energetycznych w regionie wspierają interesariusze skupieni w Klastrze Technologii Wodorowych i Czystej Technologii Węglowej, wśród których jest m.in. Grupa Lotos.

W ramach projektu PDA-Regions miasto uzyska wsparcie w zakresie przygotowania strategicznej koncepcji rozwoju wodorowego transportu publicznego w latach 20. Otrzyma też wsparcie w określeniu możliwych źródeł finansowania, a także wykorzystaniu dobrych praktyk z innych projektów wodorowych realizowanych w UE.

Doradztwo techniczno-projektowe zapewni firma Spilett New Technologies, natomiast polski think tank WiseEuropa będzie odpowiadać za współpracę z lokalnymi interesariuszami oraz określenie możliwych środków finansowania dla projektów wodorowych w regionie.


Czytaj także: Nowy wodorowy ład. Czy gospodarkę po pandemii da się napędzić nowym paliwem?


„Ten projekt ma na celu szersze włączenie europejskich regionów w rozwój gospodarki wodorowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie jak dotąd pojawiały się jedynie nieliczne inicjatywy w tym obszarze. Zależy nam na wzmocnieniu współpracy i wymiany najlepszych doświadczeń pomiędzy europejskimi samorządami. Mamy nadzieję, że z naszym wsparciem uda się przełożyć ambicje Pomorza na konkretne działania, a tym samym zachęcić również inne polskie miasta i regiony, by rozwijały innowacje wodorowe” – podkreśla Aleksander Śniegocki, kierownik Programu Energia, Klimat i Środowisko w WiseEuropa.

Skierowany do samorządów konkurs oferujący pomoc w opracowaniu projektów wodorowych został ogłoszony na początku 2020 roku. Wsparcie uzyska łącznie 11 z 35 samorządów, które aplikowały w konkursie.

Przedsięwzięcie finansowane jest przez Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking (FCH JU), wspólną inicjatywę Komisji Europejskiej oraz organizacji Hydrogen Europe i Hydrogen Europe Research, reprezentujących europejski przemysł wodorowy oraz instytucje badawcze.

Konsorcjum PDA-Regions koordynuje firma Spilett New Technologies GmbH, a w jego skład wchodzą również Element Energy, Trezors, WaterstofNet oraz WiseEuropa.

Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu: https://www.fch-regions.eu/.

5 wykresów pokazujących, na jakim etapie jest elektryfikacja transportu w polskich miastach