{"vars":{{"pageTitle":"Gmina Choczewo - tu może powstać pierwsza elektrownia atomowa w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["atom","elektrownia-atomowa","energetyka","energia-jadrowa","lokalizacja-elektrowni-atomowej","polskie-elektrownie-jadrowe"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":235780}} }
300Gospodarka.pl

Gmina Choczewo – tu może powstać pierwsza elektrownia atomowa w Polsce

Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa.

Lokalizację nazwaną „Lubiatowo-Kopalino” wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku bezprecedensowych w skali Polski szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych.

“W badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin i dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją ale też pełną odpowiedzialnością i świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację „Lubiatowo-Kopalino” – powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

Gdzie będzie elektrownia jądrowa w Polsce

Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim.

Po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, dwie z nich – Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino – poddano jeszcze bardziej szczegółowym badaniom. Potwierdziły one, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi.

Wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe badała też poziom poparcia dla energetyki jądrowej wśród lokalnej społeczności. Wyniki ostatniej kampanii badawczej, realizowanej w październiku 2021 r. przez niezależny ośrodek badawczy PBS, pokazały, że 63 proc. ankietowanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych analizowanych wariantów (Choczewo, Gniewino, Krokowa) popiera decyzję o planie budowy elektrowni jądrowej w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

“Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii” – powiedziała Anna Moskwa, minister Klimatu i Środowiska.

Rosja znów tnie dostawy gazu. Ceny biją historyczne rekordy