{"vars":{{"pageTitle":"Katastrofa klimatyczna nadchodzi szybciej niż zakładano. Kolejny rekord temperatury pobity","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","globalne-ocieplenie","klimat","kryzys-klimatyczny","main","najnowsze","najwazniejsze","rekordy-temperatur"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"8 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":622479}} }
300Gospodarka.pl

Katastrofa klimatyczna nadchodzi szybciej niż zakładano. Kolejny rekord temperatury pobity

Globalne temperatury w październiku były rekordowe w historii pomiarów. To oznacza, że kryzys klimatyczny postępuje szybciej niż zakładano. Jeszcze w tej dekadzie świat może osiągnąć próg 1,5°C ocieplenia wobec ery przedprzemysłowej. A miało się to stać dopiero w pierwszej połowie lat 30.

O przyspieszonym ociepleniu informują nas spływające z miesiąca na miesiąc dane o temperaturach w skali świata. Najgorętszym miesiącem w historii był tegoroczny lipiec. A najnowsza analiza grupy klimatologów pokazuje mało optymistyczny obraz przyszłości.

Rekordowo ciepły październik

Październik 2023 roku był kolejnym miesiącem rekordowych globalnych temperatur. Wcześniej rekordowo ciepłe okazały się lipiec, sierpień i wrzesień. Dane na ten temat przedstawił Copernicus Climate Change Service (C3S), jednostka nadzorowana przez Komisję Europejską.

Październik 2023 r. był najcieplejszym październikiem w historii na całym świecie, ze średnią temperaturą powietrza na powierzchni 15,3°C, o 0,85°C powyżej średniej z lat 1991-2020 dla października i o 0,40°C cieplejszym od poprzedniego najcieplejszego października z 2019 r. – czytamy w komunikacie.


Zobacz też: Brudne powietrze nie tylko zabija. Zanieczyszczenie ma też zaskakujący skutek


Cały miesiąc był aż o 1,7°C cieplejszy niż szacunkowa średnia październikowa dla lat 1850-1900, czy okresu referencyjnego.

W samej Europie sytuacja jest jeszcze bardziej jednoznaczna. Ubiegły miesiąc był tu czwartym najcieplejszym październikiem w historii, o 1,3°C cieplejszym od średniej z lat 1991-2020.

W październiku 2023 r. odnotowano wyjątkowe anomalie temperaturowe, będące następstwem czterech miesięcy bicia rekordów globalnej temperatury. Możemy powiedzieć z niemal całkowitą pewnością, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w historii, a obecnie jest o 1,43ºC powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej. Poczucie pilnej potrzeby podjęcia ambitnych działań na rzecz klimatu przed COP28 nigdy nie było większe – komentuje wicedyrektorka C3S Samantha Burgess, cytowana w komunikacie.

To już kolejne potwierdzenie tezy, że doświadczamy właśnie najcieplejszego roku w historii pomiarów. Klimat ociepla się szybciej niż dotychczas zakładano.

Kiedy przekroczymy krytyczny próg?

Naukowcy z Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) oszacowali, że próg 1,5 stopnia ocieplenia świat osiągnie w pierwszej połowie lat trzydziestych XXI wieku. Taką hipotezę przedstawili prezentując w marcu swój najnowszy raport.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Tymczasem na początku listopada grupa klimatologów z Europy, USA i Azji opublikowała artykuł naukowy dowodzący, że stanie się to wcześniej. Ich zdaniem we wcześniejszych obliczeniach wpływ emisji gazów cieplarnianych na temperaturę był niedoszacowany. Swoje ustalenia opierają między innymi na analizie klimatu poprzednich epok geologicznych.

Tak więc, przy obecnym podejściu geopolitycznym do emisji gazów cieplarnianych, globalne ocieplenie przekroczy 1,5°C w latach 2020-tych i 2°C przed 2050 rokiem – czytamy we wnioskach z badania.

Oznacza to także większy niż wcześniej zakładano wpływ kryzysu klimatycznego na przyrodę i ludzi. Dlatego też naukowcy apelują o wprowadzenie bardziej ambitnej polityki klimatycznej. Oznacza to przede wszystkim działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj także: