{"vars":{{"pageTitle":"KE zamierza zakazać chowu klatkowego w UE do 2027 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["hodowla-zwierzat","komisja-europejska","produkcja-zywnosci","rolnictwo","unia-europejska","zakaz","zwierzeta"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":155257}} }
300Gospodarka.pl

KE zamierza zakazać chowu klatkowego w UE do 2027 roku

W odpowiedzi na inicjatywę obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, Komisja Europejska (KE) zobowiązała się do wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej UE. Do 2027 roku na dobre mają zostać wycofane klatki dla zwierząt hodowlanych.

Wniosek ustawodawczy do końca 2023 roku

„Do końca 2023 roku KE zamierza przedstawić wniosek ustawodawczy dotyczący wycofania i ostatecznego zakazu stosowania klatek w hodowli wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w Inicjatywie” – Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides i wiceprzewodnicząca Komisji Věrą Jourovą na konferencji prasowej przedstawiły opinię Komisji dotyczącą inicjatywy obywatelskiej zakazu hodowli zwierząt w klatkach.

Koniec chowu klatkowego ma objąć kury, matki świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt hodowlanych.

KE rozważy też wprowadzenie norm lub zasad dla produktów importowanych, które byłyby równoważne z zasadami Unii. Oceni szczegóły dotyczące sposobu wprowadzenia zakazu do końca przyszłego roku, a już w 2023 roku zrewiduje odpowiednie przepisy.

Decyzja Komisji jest także wynikiem m.in. zdecydowanego poparcia Parlamentu Europejskiego dla rezolucji dotyczącej Inicjatywy, przyjętej 10 czerwca. Wezwano w niej Komisję Europejską do wycofania klatek dla zwierząt hodowlanych do 2027 r. Domagano się też gwarancji, że wszystkie produkty importowane do UE będą spełniały normy dotyczące hodowli bezklatkowej.

Brak klatek to godne życie

Ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w UE nadal spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach, kojcach lub zagrodach. Jak od dłuższego czasu zwracają uwagę działacze i organizacje pozarządowe, przez hodowlę klatkową zwierzęta doświadczają ogromnego cierpienia. M. in. nie mogą wyrażać się w nich swoich naturalnych zachowań. Nierzadko w klatkach nie mogą się nawet obrócić czy rozpostrzeć skrzydeł.

Jak pisaliśmy w tym miejscu, w tej sprawie do Komisji Europejskiej zwrócili się także naukowcy, jak dr Jane Goodall, profesor Marc Bekoff, prof. Raj Patel czy prof. Dave Goulson. Na liście znaleźli się również profesorowie z Polski, m. in. Andrzej Elżanowski, Zbigniew Karaczun, Hanna Mamzer oraz Wojciech Pisula.

Sukces organizacji i obywateli UE

Postulat zakazania chowu klatkowego w Unii Europejskiej wystosowały wspólnie organizacje pozarządowe Compassion in World Farming oraz Compassion in World Farming Polska. Pod propozycją zakazu tej formy hodowli zwierząt podpisało się 1,4 mln obywateli. Cały proces związany z inicjatywą obywatelską zajął 3 lata.

Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie, więc podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego. Teraz naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zrealizuje się dzisiejszy ambitny plan” – powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej”.

Compassion Polska jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming. Działa w 13 krajach na rzecz systemu produkcji żywności, który będzie dbał o dobro zwierząt, środowisko i zdrowie ludzi. Organizacja  walczy o zmiany prawne, prowadzi też śledztwa dot. traktowania zwierząt hodowlanych. 

Sieć Carrefour Polska zobowiązała się poprawić warunki hodowli kurczaków