{"vars":{{"pageTitle":"Klimat a rolnictwo. To temat nadchodzącej debaty „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","najnowsze","ochrona-srodowiska","rolnictwo","zywnosc"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":631398}} }
300Gospodarka.pl

Klimat a rolnictwo. To temat nadchodzącej debaty „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”

Konieczne zmiany w systemie produkcji żywności to temat I Ogólnopolskiej Debaty „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”. Organizują ją 5 grudnia Koalicja Klimatyczna i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W debacie wezmą udział eksperci, politycy, aktywiści i studenci. 300Gospodarka jest patronem medialnym wydarzenia.

Na ratunek dla planety jeszcze nie jest za późno, ale nie możemy dłużej zwlekać – to hasło będzie towarzyszyć debacie. Jej uczestnicy będą rozmawiać o wyzwaniach klimatycznych i środowiskowych, przed jakimi stanęła ludzkość, a zwłaszcza wyzwaniach dla rolnictwa i sektora produkcji żywności w Polsce.

Wzajemny wpływ rolnictwa i klimatu

Dlaczego klimat i rolnictwo? Z jednej strony zapewnienie bezpieczeństwa klimatycznego to największe wyzwanie, przed którym dzisiaj stoimy, rozstrzygające o tym, czy zostawimy naszym dzieciom i wnukom bezpieczny świat, czy też zniszczymy go w takim stopniu, że być może nie będą mogły w tej nowej rzeczywistości żyć. A dlaczego rolnictwo? Ponieważ bez bezpieczeństwa żywnościowego przetrwanie cywilizacji, przetrwanie gatunku ludzkiego, nie będzie możliwe – mówi Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej, profesor SGGW i opiekun merytoryczny debaty.

Profesor Karaczun podkreśla, że rolnictwo jest specyficznym sektorem z punktu widzenia ochrony klimatu i zmiany klimatu. Z jednej strony jest najbardziej narażone na skutki zmiany klimatu. To dlatego, że wszystkie czynniki produkcji rolnej – temperatury średnie, maksymalne, minimalne, wielkość, rozkład opadów – to są czynniki decydujące o możliwości prowadzenia działalności rolniczej i jej efektywności. Z drugiej strony rolnictwo bardzo oddziałuje na klimat.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Jest źródłem (według różnych szacunków) od 12 do 14 proc. emisji gazów cieplarnianych, które odprowadzane są do środowiska, do atmosfery w wyniku działalności człowieka. To pokazuje, że bez działań w rolnictwie po prostu nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej i nie da się ochronić klimatu – wskazuje ekspert.

Inspirujemy się rozwiązaniem z Wielkiej Brytanii. Tam Izba Gmin co roku, przy pomocy naukowców, przygotowuje raport, który adresuje do rządu brytyjskiego, a on następnie sprawozdaje, jak działa na rzecz ochrony środowiska i bioróżnorodności. Póki w Polsce takich zwyczajów nie będzie, my bierzemy na siebie ten ciężar. Dlatego w tej debacie obok naukowców i młodego pokolenia (bo przede wszystkim o ich interes tutaj chodzi, o ich dobre jutro) wezmą udział właśnie politycy i samorządowcy. Chodzi o wywarcie na nich presji (pozytywnie rozumianej), na co powinni szczególnie zwrócić uwagę. To ważne szczególnie teraz, po zmianie władzy w Polsce – podkreśla natomiast Tadeusz Pomianek, profesor WSIiZ i jeden z inicjatorów zorganizowania debaty.

Debatę poprzedzą wystąpienia opiekunów merytorycznych oraz studentów i aktywistów młodego pokolenia. Następnie odbędą się trzy sesje panelowe: „System produkcji żywności do kapitalnego remontu”, „Bioróżnorodność – przyszłość rolnictwa czy utopia?” oraz „Polskie rolnictwo wobec wyzwań klimatycznych”.

Więcej informacji na temat debaty można znaleźć na stronie wydarzenia.

Jest ono częścią kampanii Koalicji Klimatycznej w ramach Manifestu 100 Dni, wskazującej wytyczne i rekomendacje dla polskiej przyrody i klimatu, możliwe do zrealizowania w ciągu 100 dni po wyborach parlamentarnych. Debata organizowana jest wspólnie przez Koalicję Klimatyczną oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Udział w debacie jest otwarty pod warunkiem rejestracji.

Polecamy także: