Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
Projekt dostępny jest pod tym adresem.
Jak czytamy w treści projektu, ustawa będzie określać między innymi mechanizm i instrumenty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych; zasady i warunki przygotowania oraz realizacji inwestycji w zakresie budowy morskich farm wiatrowych oraz zasady ustalania podatku od morskich farm wiatrowych czy wymagania w zakresie budowy, eksploatacji i likwidacji morskich farm wiatrowych.
W stosunku do projektu ustawy z połowy stycznia pojawiło się kilka modyfikacji.
W najnowszej wersji projektu zaproponowano między innymi rozwiązania dotyczące budowy przyłączy farm wiatrowych do krajowego systemu elektroenergetycznego. Ustalono, że to inwestorzy będą odpowiedzialni za budowę i sfinansowanie łącznika między farmą a lądową siecią. Jednak prawo pierwokupu w przypadku ewentualnej sprzedaży przez inwestora będą miały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
„To rozwiązanie optymalne z punktu widzenia tempa prac nad projektem i skoordynowania w czasie budowy sieci morskiej z budową samej farmy. To gwarancja na to, że czysta i tania energia z bałtyckich farm popłynie do polskiej sieci w okolicach 2025 roku” – zauważa Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Czytaj również: Morza szum, energii przepływ – morskie farmy wiatrowe kolejnym po autostradach epokowym projektem infrastrukturalnym Polski
W ostatnich tygodniach więcej dzieje się w obszarze polskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele rządu oraz przedsiębiorcy z branży morskiej energetyki wiatrowej 1 lipca podpisali „List intencyjny o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”.
Rząd oraz inwestorzy i przedsiębiorcy z branży morskiej energetyki wiatrowej połączyli siły na rzecz wspólnego celu. Jest nim rozwój rynku elektrowni wiatrowych typu offshore w naszym kraju.
Rząd chce, aby farmy wiatrowe typu offshore były fundamentem polskiego miksu energetycznego w przyszłości.