{"vars":{{"pageTitle":"Odra nie jest skażona rtęcią, twierdzi wojewoda lubuski. Powołuje się na wyniki badań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ekologia","katastrofa-ekologiczna-na-odrze","najnowsze","natura","odra","srodowisko","wojewodztwo-lubuskie"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"12 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":340165}} }
300Gospodarka.pl

Odra nie jest skażona rtęcią, twierdzi wojewoda lubuski. Powołuje się na wyniki badań

W Odrze na terenie województwa lubuskiego nie ma podwyższonego poziomu rtęci – podał w piątek 12 sierpnia wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Mają na to wskazywać wynik badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Zielonej Górze.

Niemieckie media podały w piątek rano informację, powołując się na własne ustalenia, że laboratorium prowadzące badania nad próbkami wody z Odry pobranymi na wysokości Frankfurtu nad Odrą wykryło w nich wyjątkowo duże stężenie rtęci.

Jednak brak było potwierdzenia tej informacji na oficjalnych kanałach rządu landu Brandenburgia. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Wojewoda dementuje

Jak podał w piątek Dajczak, cytowany przez Polską Agencję Prasową, instytucją która może oficjalnie stwierdzić obecność rtęci w Odrze w województwie lubuskim jest WIOŚ. Zielonogórski oddział wykonał takie badanie zarówno 10 i 11 sierpnia. Ich wyniki wskazują, że poziom rtęci w wodzie Odry jest poniżej dopuszczalnej normy – podał wojewoda.

Dzisiaj wojewódzki inspektor z Zielonej Góry potwierdził, że poziom rtęci jest dużo, dużo niższy niż w ogóle dopuszczalny, a on jest bardzo śladowy – powiedział wojewoda lubuski w piątek.

Wskazał natomiast, że badania od początku wskazują na podwyższony poziom tlenu w wodzie.

Odniósł się także to zapowiedzi marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak, że będzie wnioskować o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, właśnie ze względu na skażenie rzeki.

– Nie ma takiej potrzeby. Nie komentuję takich pomysłów pani marszałek – powiedział Dajczak.

Przekazał także, że na Odrze w pobliżu Kostrzyna nad Odrą, niedaleko ujścia Warty, strażacy mają ustawić specjalną zaporę. Jej zadaniem będzie zatrzymywanie śniętych ryb płynących z nurtem.

Katastrofa na Odrze

Od około dwóch tygodni z Odry masowo odławiane są śnięte ryby. Ich ilość jest już liczona w tonach. Przyczyny skażenia rzeki nie są na razie znane. Sprawą zajmują się zarówno niemieckie, jak i polskie władze.


Więcej o sprawie pisaliśmy w tych artykułach:

Polecamy także: