{"vars":{{"pageTitle":"Orlen chce z Lotosem i Energą wybudować nową elektrownię gazową w Gdańsku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energa","energetyka","lotos","pkn-orlen","polaczenie-orlenu-z-energa","polaczenie-orlenu-z-lotosem"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"2 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69602}} }
300Gospodarka.pl

Orlen chce z Lotosem i Energą wybudować nową elektrownię gazową w Gdańsku

Orlen rozważa budowę nowej elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku we współpracy z Energą, której jest właścicielem, oraz Grupą Lotos – którą obecnie Orlen przejmuje.

Spółki podpisały List Intencyjny, w którym deklarują wolę przystąpienia do wspólnych rozmów. Obejmą one analizę i dobór optymalnej konfiguracji bloku oraz jego lokalizacji. Inwestycja mogłaby powstać do lipca 2026 r.

„Obserwujemy duży potencjał dla budowy nowych źródeł nisko i zeroemisyjnych w Polsce. Będą one stanowiły filar transformacji energetycznej, a także naszej strategii osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Dlatego na bieżąco analizujemy potencjalne możliwości w tym obszarze. Widzimy również mocne, biznesowe uzasadnienie dla rozwoju energetyki w Grupie ORLEN. W trzecim kwartale br. ten segment wypracował zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł, o 98 proc. większy niż rok wcześniej. Chcemy kontynuować tę dynamikę wzrostów, stąd plany rozwoju energetyki konwencjonalnej opartej na gazie, która będzie stabilizowała źródła zeroemisyjne, jak na przykład morskie farmy wiatrowe” – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Dalsze rozmowy pomiędzy partnerami rozważanego projektu mają umożliwić ustalenie jego podstawowych założeń i warunków, w tym zasad finansowania czy lokalizacji bloku.

List Intencyjny wiąże wszystkie spółki do czasu zawarcia stosownych umów, nie później jednak niż do 31 grudnia 2021 r.

Czy gaz to paliwo ekologiczne?

Faktem jest, że spalanie gazu ziemnego w procesie produkcji energii elektrycznej wywołuje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery niż spalanie węgla. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów, przy tej samej mocy wyprodukowanej energii elektrownia gazowa emituje nawet do 40 proc. mniej CO2 niż elektrownia węglowa.

Z drugiej strony, zalety wynikające z ograniczenia emisji CO2 bezpośrednio podczas produkcji energii są niwelowane przez wycieki gazu ziemnego z infrastruktury gazowej do atmosfery na etapie jego wydobycia, transportu, składowania i dystrybucji.

Więcej o ekologicznym problemie gazu ziemnego pisaliśmy w naszej analizie.