Kanadyjska firma Northland Power zostanie partnerem branżowym PKN Orlen przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.
Przedmiotem partnerstwa z Northland Power będzie wspólna realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
Kontrolowany przez skarb państwa Orlen nie ma żadnego doświadczenia w budowaniu i zarządzaniu farmami wiatrowymi typu offshore, dlatego posiadanie doświadczonego partnera jest niezbędne, aby projekt można było wcielić w życie.
Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 gigawata. Kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49 proc. udziałów. Początek budowy będzie w 2023 roku.
Pierwsza farma wiatrowa Orlenu zostanie oddana do użytku już w roku 2026.
Prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej Orlen prowadzi poprzez spółkę Baltic Power. Posiada ona koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.
Umowa Orlenu i Northland Power będzie obowiązywać przez 35 lat. Po tym okresie przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Sfinalizowanie transakcji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego. Do tego czasu umowa ma charakter warunkowy.
Czytaj także: Orlen przejmuje Polskę Press. Jeden z największych wydawców w Polsce przechodzi pod kontrolę państwa
“Połączenie naszych lokalnych doświadczeń, wynikających z zaawansowanych prac przygotowawczych, z globalnym know-how Northland Power, pozwoli nam szybko i efektywnie realizować kolejne etapy inwestycji” – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych PKN Orlen. Wpisuje się w strategię koncernu, zakładającą inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania.
“Cieszymy się z możliwości współpracy z PKN Orlen przy realizacji projektu Baltic Power. To dla nas nie tylko możliwość zwiększenia obecności Northland w Europie, ale co ważniejsze – poprzez udział w procesie transformacji energetycznej Polski – wsparcie globalnego trendu dekarbonizacji” – powiedział Mike Crawley, prezes i dyrektor generalny Northland Power.
Northland Power Inc. to notowana na giełdzie w Toronto kanadyjska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem zarządzania projektami energetycznymi. Jej nisko- i zeroemisyjne aktywa energetyczne obejmują łącznie 2,6 GW funkcjonujących mocy wytwórczych oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego procesu planowania. Zalicza się do grona 10 największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
W zeszłym roku PGE – inna kontrolowana przez skarb państwa firma energetyczna, która chce budować farmy wiatrowe na Bałtyku – poinformowała, że jej partnerem przy budowie zostanie duński Orsted.