{"vars":{{"pageTitle":"Podatek od mięsa pomógłby chronić klimat. I nie musiałby zwiększać nierówności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","dieta","klimat","main","mieso","najnowsze","nierownosci","podatek-od-miesa","podatki"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"6 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":610808}} }
300Gospodarka.pl

Podatek od mięsa pomógłby chronić klimat. I nie musiałby zwiększać nierówności

Podatek od produktów mięsnych może pomóc chronić klimat, ale bardziej dotknie gorzej zarabiających konsumentów. Badacze udowadniają, że odpowiednie przekierowanie wpływów z podatku jest kluczem do tego, by w Europie nie wzrosły nierówności.

Dieta bogata w mięso jest bardziej obciążająca dla środowiska i klimatu, niż diety oparte głównie na produktach roślinnych. Pokazały to chociażby opublikowane w tym roku badania naukowców z Wielkiej Brytanii i Australii.

O możliwości wprowadzenia formy opodatkowania produktów mięsnych dyskutuje się w Europie już od pewnego czasu. Przygląda się temu na przykład Dania. Z kolei w 2020 roku nad propozycją ogólnounijnej regulacji debatował nawet Parlament Europejski – propozycja Zielonych nie wyszła jednak wówczas poza fazę dyskusji.

Unijna strategia „Od pola do stołu” dopuszcza możliwość wprowadzenia przez państwa członkowskie podatków promujących zrównoważoną dietę.


Czytaj także: Rolnictwo też przyczynia się do globalnego ocieplenia. Robimy za mało, by ten wpływ ograniczyć


Unijne systemy podatkowe powinny również dążyć do zapewnienia, że cena różnych rodzajów żywności odzwierciedla ich rzeczywiste koszty pod względem wykorzystania ograniczonych zasobów naturalnych, zanieczyszczenia, emisji gazów cieplarnianych i innych środowiskowych efektów zewnętrznych – napisano w dokumencie.

Kogo najbardziej dotknie podatek?

Dwójka badaczy ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej oraz ekonomista z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie przyjrzeli się nie klimatycznym, a społecznym skutkom wprowadzenia podatku od mięsa. W artykule opublikowanym w Nature Food analizują wpływ kilku wariantów dany na nierówności ekonomiczne.

Powtarzającym się argumentem przeciwko podatkom od produktów żywnościowych jest ich potencjalna regresywność. Ponieważ gospodarstwa domowe o niskich dochodach wydają większą część swoich dochodów na żywność, są one nieproporcjonalnie dotknięte podatkami od żywności. Właśnie z tego powodu podatki od wartości dodanej na żywność i inne podstawowe artykuły zostały ustalone na obniżonym poziomie w wielu krajach europejskich – czytamy w artykule.

Szczególnie w okresie wysokiej inflacji wprowadzenie dodatkowego opodatkowania mięsa może więc skutkować pogłębieniem nierówności ekonomicznych.

Jak opodatkować mięso?

Badacze stworzyli scenariusze, w ramach których rozważyli skutki wprowadzenia podatków zależnych od wartości, od ilości lub od emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją mięsa. Dodatkowo przeanalizowali różne modele redystrybucji wpływów z tych podatków. Do analizy wykorzystano dane o budżetach konsumenckich z 25 państw europejskich.

Do analizy przyjęto cztery warianty podatku:

Do oceny ich wpływu na nierówności ekonomiczne badacze wykorzystali współczynnik Giniego. Według przeprowadzonej przez nich symulacji, bez redystrybucji dochodów, każdy z modeli podatków od mięsa zwiększa nierówności. Wpływ jest jednak niewielki. Przekierowanie wpływów z podatków do konsumentów znacząco zmienia sytuację.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Gdy wpływy są redystrybuowane do konsumentów jako równe transfery na mieszkańca, wpływ podatku od mięsa na dystrybucję staje się progresywny we wszystkich czterech scenariuszach i we wszystkich krajach – czytamy dalej.

Nieco mniejszy efekt tego samego rodzaju można uzyskać poprzez kompensowanie opodatkowania mięsa niższym VAT na warzywa i owoce. Największy wpływ na redukcję nierówności ma wariant, w którym wpływ z podatku od mięsa wracają w formie transferów do najmniej zarabiających.

Dodatkowe czynniki

Badacze zastrzegają przy tym, że ich analiza ma swoje ograniczenia. Przykładowo, nie uwzględnia możliwego wprowadzenia szeroko na rynek mięsa z laboratorium. Koncentruje się też na nierównościach, a nie na wpływie każdego z rozwiązań na emisję gazów cieplarnianych.

Zaznaczają też, że jeśli państwa chciałyby wprowadzić opodatkowanie mięsa, to na skutki miałaby też wpływ ich zróżnicowana sytuacja.

Na przykład, ze względu na duże zróżnicowanie istniejących przepisów dotyczących podatku VAT w Unii Europejskiej, nałożenie standardowej stawki VAT na mięso spowodowałoby wzrost cen o 0 proc. w krajach bałtyckich i Bułgarii, które już opodatkowują mięso standardową stawką VAT, oraz o 21 proc. w Irlandii, która obecnie nie nakłada podatku VAT na mięso i inne produkty spożywcze – wskazano.

Polecamy także: