{"vars":{{"pageTitle":"Polska i większość państw UE nie zmniejszą zanieczyszczenia powietrza do 2030 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["emisje-gazow-cieplarnianych","klimat","neutralnosc-klimatyczna","polska","unia-europejska","zanieczyszczenie-powietrza","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"26 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57649}} }
300Gospodarka.pl

Polska i większość państw UE nie zmniejszą zanieczyszczenia powietrza do 2030 roku

Większość krajów wspólnoty europejskiej może nie spełnić zobowiązań w zakresie redukcji emisji na 2020 i 2030 rok. Wśród tych krajów jest także Polska.

Unia Europejska w ramach programu “Czyste powietrze dla Europy” chce zmniejszenia negatywnego wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie o 50 proc., a także korzyści dla środowiska i klimatu do 2030 roku.

Dyrektywa, mająca doprowadzić do realizacji tego celu, określa zakres redukcji emisji na lata 2020–2029 oraz bardziej ambitne zobowiązania na okres od 2030 roku. Obejmuje ona pięć substancji znacząco przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza: tlenków azotu (NOx), niemetanowych lotnych związków organicznych (NMLZO), dwutlenku siarki (SO2), amoniaku (NH3) i pyłu drobnego (PM2,5).

Z raportu Komisji Europejskiej na temat implementacji dyrektywy na lata 2020 i 2030 przez kraje wspólnoty wynika, że wyłącznie Finlandia, Królestwo Niderlandów, Chorwacja i Cypr spełniają wszystkie cele redukcyjne dla wspólnoty.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Na podstawie prognoz z 2019 roku, wspólnota przygotowała przewidywania zmniejszenia emisji szkodliwych cząsteczek zgodnie z ustalonymi w UE celami dla Polski.

Okazało się, że Polska spełni cele redukcyjne w 2020 roku tylko dla dwóch typów substancji – pyłu drobnego oraz amoniaku.

W planach na 2030 rok nie udaje nam się jednak spełnić celów redukcyjnych dla tych dwóch substancji, a także dla dwutlenku siarki.

Unia przewiduje, że w 2030 roku uda nam się zrealizować redukcje dla tlenków azotu i lotnych związków organicznych.


Czytaj również: Aż 39% Polaków źle ocenia jakość powietrza – 5 najważniejszych wykresów o smogu w Polsce


Dlatego wdrażanie nowych europejskich przepisów dotyczących czystego powietrza wymaga poprawy i zintensyfikowania działań na rzecz tego celu.

Ze sprawozdania komisji wynika, że potrzebne są dodatkowe środki na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Komisja będzie więc w dalszym ciągu monitorowała i wspierała krajowe działania w tym zakresie za pomocą narzędzi finansowych i pozafinansowych.

Polska nie przedstawiła jeszcze prognoz redukcji emisji przy zastosowaniu dodatkowych środków, które umożliwiłyby jej osiągnięcie celu redukcji zaplanowanego w programach unijnych na rzecz czystego powietrza.

Jak programy „Czyste powietrze” i „Mój prąd” mogą zmienić Polskę – wywiad z Piotrem Woźnym, prezesem NFOŚIGW