{"vars":{{"pageTitle":"Polska na 15-tym miejscu w rankingu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["cele-zrownowazonego-rozwoju","onz","polska","ranking","transformacja-energetyczna","zmiany-klimatu","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"16 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":149046}} }
300Gospodarka.pl

Polska na 15-tym miejscu w rankingu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Polska awansowała o 8 miejsc w rankingu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (ang. SDG Index). W 2021 roku wyprzedzamy Kanadę, Wielką Brytanię czy Szwajcarię.

Ranking Celów Zrównoważonego Rozwoju, czyli SDG Index (ang. Sustainable Development Goals Index) to wskaźnik, który mierzy postępy danego kraju w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Jest ich siedemnaście i obejmują sprostanie wyzwaniom w pięciu obszarach, zatytułowanych: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo.

Cele nie dotyczą tylko ochrony środowiska, ale także walki z ubóstwem, nierównościami lub dążenia do podnoszenia poziomu edukacji. Opierają się na przekonaniu, że tylko w bardziej sprawiedliwie urządzonym świecie możliwy jest zrównoważony, przyjazny dla środowiska rozwój gospodarki i społeczeństwa.

Polska pnie się w rankingu

Wyniki rankingu zależą od uzyskanej przez kraj punktacji. Można ją interpretować jako procent osiągnięcia celu zrównoważonego rozwoju. Sto punktów oznacza, że dany kraj w stu procentach wykonał swoje zadanie. Jak dotąd żadnemu się to nie udało.

W tym roku najwięcej punktów uzyskała Finlandia (85,9 punktów), Szwecja (85,6) i Dania (84,9). Te same trzy kraje były na podium w 2020 roku, choć w innej konfiguracji. Pisaliśmy o tym tutaj.

Polska otrzymała w tym roku 80,2 punktu, co daje jej 15-te miejsce w tegorocznej klasyfikacji. W tym roku badano 165 państw.

To lepszy wynik niż rok temu. Wtedy nasz kraj znalazł się na dwudziestym trzecim miejscu (spośród 193 państw członkowskich ONZ) z punktacją 78,10 pkt.

Jak oblicza się pozycję w rankingu?

Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła liczne cele szczegółowe do zrealizowania oparte na 17 celach zrównoważonego rozwoju, które przedstawia powyższa ilustracja.

Spośród siedemnastu celów, Polska od zeszłego roku poprawiła swoje wyniki w zakresie walki z biedą (Cel nr 1), podnoszenia jakości edukacji (nr 4), poprawy jakości wód (nr 6), rozwoju przemysłu, innowacji i infrastruktury (nr 9) oraz ochrony życia na lądzie (nr 15).

Umiarkowaną poprawę odnotowano w celach nr 2,3, 5, 8, 14 i 16. Wśród nich są walka z głodem, ochrona życia w wodzie, a także kategoria “Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje”.


Czytaj też: Kurtyka: Nie było tak wielkiego wyzwania dla Polski jak transformacja klimatyczno-energetyczna


Stagnację odnotowano m.in. w celach odnoszących się do rozwoju czystej i taniej energii (nr 7). Stwierdzono ją też w zakresie działań na rzecz klimatu (cel nr 13). Także w zeszłym roku niska punktacja w realizacji tego celu przez Polskę obniżyła jej pozycję w rankingu.

Co istotne, z rankingu wynika, że Polska coraz lepiej gromadzi też dane statystyczne i podnosi poziom przejrzystości i dostępności tych danych. Jak podają autorzy rankingu, odgrywa to istotną rolę w ocenie pozycji w indeksie ONZ.

W wewnętrznym rankingu Statistical Performance Index mierzącym właśnie monitorowanie i gromadzenie danych, nasz kraj znalazł się w tym roku w pierwszej dziesiątce z punktacją 89,1 na 100.

Oto 8 obszarów gospodarki, z którymi Europa radzi sobie najgorzej