Odrzucenie przepisów dotyczących pestycydów i odbudowy dzikiej przyrody w Europie byłoby poważnym błędem. Nie będzie neutralności klimatycznej bez odbudowanych ekosystemów – apeluje komisarz ds. środowiska, Virginijus Sinkevičius.
Prawo mające na celu przywrócenie przyrody w całej Europie musi być uzgodnione przez państwa członkowskie.
– Nie ma możliwości wdrożenia Zielonego Ładu bez przyrody – ostrzega na Twitterze unijny komisarz ds. środowiska, w obliczu rosnącego sprzeciwu wobec proponowanych przepisów. – Jeśli chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne, nie ma magicznego rozwiązania: potrzebujemy natury – tłumaczy.
🧵1/5 Let’s put things straight about the Nature Restoration Law:
Restoration gives Nature a chance to be the vital force we need for our future & economies.
This law responds to science’s alarming calls, seen in @IPCC's latest report, & peoples' demands to bring Nature back. pic.twitter.com/vDT6sVgIQq— Virginijus Sinkevičius (@VSinkevicius) May 5, 2023
W zeszłym roku Komisja Europejska ujawniła propozycje celów dla wszystkich państw Unii Europejskiej w zakresie przywrócenia dzikiej przyrody na lądzie, w rzekach i w morzu. Ustawa ta została ogłoszona wraz z ustawą dotyczącą stosowania środków chemicznych i pestycydów.
Obie ustawy zostały przyjęte jako kamień milowy przez ekologów przed szczytem Narodów Zjednoczonych na temat różnorodności biologicznej Cop15 w Montrealu.
Czytaj także: Eksperci: Polska powinna mieć swoją ustawę o ochronie klimatu. „Klimatyczny plan remontowy”
Czym jest ustawa o przywróceniu dzikiej przyrody?
Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca ustawy o ochronie przyrody jest pierwszym takim zapisem obejmującym cały kontynent.
To kluczowy element unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności, która wzywa do wyznaczenia wiążących celów w zakresie odbudowy zdegradowanych ekosystemów, w szczególności tych o największym potencjale w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz zapobiegania klęskom żywiołowym i ograniczania ich skutków.
Przyroda w Europie znajduje się w alarmującym stanie – ponad 80 proc. siedlisk jest w złym stanie. Przywrócenie terenów podmokłych, rzek, lasów, użytków zielonych, ekosystemów morskich i zamieszkujących je gatunków pomoże zwiększyć różnorodność biologiczną, zabezpieczyć procesy, które natura robi samodzielnie, takie jak oczyszczanie wody i powietrza, zapylanie upraw i ochrona przed powodziami i ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C.
Nie wszyscy są za
Jednak propozycja ustawy spotkała się z silnym sprzeciwem grup lobbujących na rzecz rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa oraz niektórych państw członkowskich. Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) – największa grupa w parlamencie – wezwała do usunięcia przepisów, mówiąc, że będą one miały negatywny wpływ na rolników i twierdząc, że zagrażają zobowiązaniom klimatycznym.
Niektóre państwa członkowskie próbują sprzeciwiają się wobec tworzenia obszarów wyznaczonych do odbudowy i ograniczenia stosowania pestycydów – wynika ze śledztwa dziennika the Guardian.
– Stoimy na krawędzi klifu z upadkiem bioróżnorodności, a odrzucenie ustawy o odbudowie przyrody byłoby skokiem w pustkę – mówi w rozmowie z dziennikiem The Guardian Virginijus Sinkevičius, komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa. – Byłoby to niebezpiecznym, negatywnym sygnałem dla świata, że UE i jej kraje członkowskie wycofują się ze zobowiązań – mówi dziennikowi.
– Jeśli ekosystemy ulegną degradacji, jeśli gleba ulegnie degradacji, jeśli nasze lasy ulegną degradacji, jeśli ekosystemy morskie ulegną degradacji, nie są one w stanie pochłaniać węgla ani łagodzić ciepła. Nie mamy technologii, które mogłyby je zastąpić. Prawo o odbudowie przyrody jest równoważne z prawem klimatycznym i mam nadzieję, że będzie traktowane równie poważnie – dodaje.
Czytaj także:
- Świat musi znaleźć pieniądze na ratowanie lasów. Inaczej trudno będzie chronić klimat
- Zeroemisyjny transport do 2035 roku? Minister klimatu: Europa nie jest na to gotowa
- Europa szykuje się na suszę. A Polska? „Nic nie jest przesądzone”
- Tak w Europie wycinano drzewa. Bez nich zmiany klimatu będą bardziej uciążliwe