{"vars":{{"pageTitle":"Realizacja energetycznych celów ONZ nie idzie najlepiej. Setki milionów ludzi wciąż bez dostępu do prądu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","cele-zrownowazonego-rozwoju","efektywnosc-energetyczna","energetyka","irena","klimat","main","najnowsze","onz","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"7 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":579987}} }
300Gospodarka.pl

Realizacja energetycznych celów ONZ nie idzie najlepiej. Setki milionów ludzi wciąż bez dostępu do prądu

Świat nie jest na dobrej drodze do zrealizowania zrównoważonego celu rozwoju w zakresie energii. W niektórych dziedzinach poczyniono postępy, ale nadal część światowej populacji nie ma wystarczającego dostępu do elektryczności czy bezpiecznego przygotowywania posiłków.

Szczegółowe podsumowanie prezentuje raport „Tracking SDG7: The energy progress report 2023”. Opracowali go eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

Cele zrównoważonego rozwoju w zakresie energii (SDG7) powinny zostać zrealizowane do 2030 roku. Są to:

W 2023 roku mija półmetek realizacji celów. Tymczasem postęp w tej dziedzinie jest umiarkowany.

Poprawa, ale niewystarczająca

W 2021 roku dostęp do energii elektrycznej miało 91 proc. światowej populacji, o ponad miliard osób więcej niż 2010 roku.

Jednak w latach 2019-2021 tempo wzrostu dostępu spadło w porównaniu z poprzednimi latami. Wysiłki na rzecz elektryfikacji obszarów wiejskich przyczyniły się do tego postępu, ale nadal istnieje duża luka na obszarach miejskich – czytamy w komunikacie.


Czytaj także: Zasoby Ziemi mają swoje granice. Nadal robimy za mało, by ich nie przekroczyć


IRENA zaznacza przy tym, że w 2021 r. ciągle jeszcze 567 mln osób w Afryce Subsaharyjskiej nie miało dostępu do energii elektrycznej. Stanowiło ponad 80 proc. ludności bez dostępu. Co więcej deficyt dostępu w tym regionie pozostał prawie taki sam jak w 2010 roku.

Świat pozostaje poza drogą do osiągnięcia powszechnego dostępu do czystego gotowania do 2030 roku. Nawet 2,3 miliarda ludzi nadal używa zanieczyszczających paliw i technologii do gotowania, głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Azji – wskazuje organizacja.

W efekcie około 3,2 miliona przedwczesnych zgonów każdego roku można przypisać zanieczyszczeniu powietrza w gospodarstwach domowych wynikającym z gotowania. To szacunki WHO z 2019 roku.

OZE i efektywność energetyczna

Wzrósł udział energii odnawialnej w globalnym zużyciu energii. W 2020 roku wyniósł 28,2 proc. wobec 26,3 proc. w 2019 roku.To największy wzrost w ciągu jednego roku od początku śledzenia postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Jednak wysiłki na rzecz zwiększenia udziału OZE w ogrzewaniu i transporcie nie umożliwiają osiągnięcia celów klimatycznych. Te dwie dziedziny odpowiadają za ponad trzy czwarte globalnego zużycia energii.

Energochłonność światowej gospodarki – ilość energii zużywanej na dolara PKB poprawiała się w latach 2010-2020 o 1,8 proc. rocznie. To więcej niż 1,2 proc. w poprzednich dekadach.

Jednak tempo poprawy energochłonności zwolniło w ostatnich latach i spadło do 0,6 proc. w 2020 roku. Jest to najgorszy rok pod względem poprawy energochłonności od czasu globalnego kryzysu finansowego, choć w dużej mierze ze względu na ograniczenia związane z pandemią, które mogą wskazywać jedynie na tymczasowe spowolnienie – czytamy dalej.

Roczna poprawa do 2030 r. musi teraz wynosić średnio 3,4 proc., aby osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju, podkreślono.

Międzynarodowe publiczne przepływy finansowe na wsparcie czystej energii w krajach rozwijających się wyniosą 10,8 mld dolarów w 2021 r. To o 35 proc. mniej niż średnia z lat 2010-2019. I tylko około 40 proc. szczytowego poziomu z 2017 r., czyli 26,4 mld USD.

Potrzebne zmiany systemowe

Konkurencyjna cenowo energia odnawialna po raz kolejny wykazała się niezwykłą odpornością, ale najbiedniejsi na świecie nadal nie są w stanie w pełni z niej korzystać. Aby zrealizować SDG 7 bez uszczerbku dla celów klimatycznych, musimy wprowadzić zmiany systemowe w sposobie funkcjonowania współpracy międzynarodowej – mówi dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera, cytowany w komunikacie.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Jego zdaniem kluczowe jest, aby wielostronne instytucje finansowe bardziej sprawiedliwie kierowały przepływy finansowe na całym świecie.

Eksperci planują zaprezentować raport w lipcu decydentom. W wrześniu odbędzie się w ONZ konferencja dotycząca realizacji celów zrównoważonego.

Polecamy także: